Možete li zamisliti roštilj bez mesa? Ako je odgovor “ne”, vrijeme je da vas uvjerimo kako postoje alternative u kojima ćete gotovo jednako uživati, a pritom se i opskrbiti hranjivim tvarima koje pozitivno utječu na vaše zdravlje i rezultate u treningu. Nije vam jasno kako vegetarijanci i vegani preživljavaju bez mesa na roštilju? Vjerojatno su sa sobom na roštiljadu ponijeli sljedeće namirnice:
Tikvice
Sve što trebate je prepoloviti tikvice, marinirati ih omiljenim začinima i staviti ih na zagrijanu rešetku roštilja. Tikvice su idealna namirnica za vježbače, a posebno za one koji su odlučili smršavjeti jer će vas zasititi i spriječiti posezanje za nezdravim snackovima između obroka. Uz to su bogate vitaminima B i C te manganom i kalijem, a poznate su po tome što snižavaju kolesterol i tako štite zdravlje krvožilnog sustava. S obzirom na to da sadrže mangan, mogu ubrzati formiranje kolagena, čime čuvaju zdravlje zglobova i kože.
Kukuruz
Još jedna alternativa mesu na roštilju je kukuruz. Ovo povrće odličan je izvor vlakana, vitamina B1, folata, vitamina C i pantotenske kiseline. Kukuruz vam može pomoći da se opskrbite energijom zahvaljujući škrobu i vitaminu B1 koji pomaže kod metabolizma energije. Ovo povrće, osim pripreme na roštilju, možete dodati raznim salatama, a ako tražite idealan fit snack, možete ga konzumirati u obliku kokica.
Ražnjići s povrćem
Tko kaže da ražnjići moraju imati meso? Ako volite papriku, luk, krastavce ili bilo koje svježe povrće, možete ga pripremiti u obliku ražnjića i začiniti po želji. Time ćete svoj ražnjić obogatiti vitaminima, mineralima i vlaknima, a tijelo će vam na tome biti prilično zahvalno.
Burgeri od namirnica biljnog podrijetla
Osim što povrće možete koristiti kao prilog, moguće je od pojedinih namirnica biljnog podrijetla napraviti i pljeskavicu. Primjerice, umjesto mesa možete koristiti crni grah, leću, slanutak, kvinoju ili rižu. Time ćete smanjiti unos zasićenih masti koje se obično nalaze u mesnim pljeskavicama te obogatiti svoj obrok proteinima biljnog podrijetla.
Tofu
Jedan od najboljih izvora proteina s niskim udjelom ugljikohidrata je tofu. Riječ je o vegetarijanskoj i veganskoj proteinskoj namirnici koja se obično koristi kao zamjena za meso u pripremi juha, rižota i sličnih jela. Ova namirnica dobiva se iz soje, koja je bogata vitaminom B6, tiaminom i riboflavinom, a sadrži visok udio proteina i sve esencijalne aminokiseline. Tofu na roštilju može biti vrlo ukusan, a uz zdrave začine i marinadu sigurni smo da će zadovoljiti vaše nepce.
Gljive
Gljive su ukusna alternativa mesu koja na roštilju poprima sasvim novu dimenziju okusa. Najbolji način pripreme gljiva na roštilju je u obliku ražnjića, a ako se ne radi o manjim vrstama gljiva, možete ih prepoloviti i peći sa svake strane. Bez obzira na to o kojoj se vrsti jestivih gljiva radi, obično su siromašne kalorijama i bogate selenom, niacinom, riboflavinom, vitaminom D, kalcijem i željezom. Poznato je da gljive pomažu u jačanju imuniteta te imaju antikancerogena svojstva.
Šparoge
Lagano pečene šparoge na roštilju izvrsne su kao prilog ili snack. Siromašne su kalorijama i bogate vlaknima zbog čega su idealne za one koji žele smršavjeti, a uz to djeluju pozitivno na zdravlje srca, krvnih žila i kosti. Poznato je da su šparoge jedno od najboljih sredstava za čišćenje organizma, zbog čega njihovom pripremom na roštilju možete spojiti ugodno s korisnim.