Ako ste sladokusac, vrlo vjerojatno uživate u svakoj kockici čokolade. Kada čujete da nekoga hvata nervoza zbog želje za slatkim, to je djelomično istina. Kako šećer djeluje na naš mozak, isto tako nažalost negativno djeluje na ostale organe ukoliko ga konzumiramo previše. Stoga smo vam odlučili otkriti što se događa u našem organizmu kada pretjeramo s unosom šećera te kako možete konzumirati šećer na zdrav način.
Kako tijelo razgrađuje šećer?
Kada jedete kolače, čokoladu ili druge slatkiše, vaše tijelo razgrađuje šećer koji ste unijeli u glukozu ili fruktozu. Glukoza je jednostavni šećer koji tijelo koristi kao izvor energije i apsorbira se izravno u krvotok. Fruktoza se, za razliku od glukoze, prvo razgrađuje u jetri kako bi se kasnije pretvorila u glukozu i iskoristila kao izvor energije. Fruktoza se nalazi u voću koje također sadrži vlakna, zbog čega konzumacijom voća usporavate razgradnju hranjivih tvari i održavate normalne razine šećera u krvi. Međutim, fruktoza se često nalazi i u prerađenoj hrani, a ako se ta hrana konzumira u kratkom vremenu, jetra pretvara fruktozu u masnoću u krvi i može postati uzrok srčanih bolesti.
Što se događa s našim tijelom?
Zahvaljujući slatkom okusu, naše nepce uvijek osjeća potrebu za nečim slatkim kako bismo se osjećali bolje. Zbog toga je vrlo lako razviti “ovisnost” o šećeru jer potiče izlučivanje dopamina, odnosno hormona koji poboljšava raspoloženje. Što više šećera jedete nakon dužeg vremena trebat ćete veće količine kako biste pozitivno utjecali na raspoloženje, ali negativno na ostale procese u organizmu. Jedan od takvih procesa je dizanje razine šećera u krvi, što može dovesti do kroničnih problema sa zdravljem. Osim toga, visoke razine šećera u krvi mogu dovesti do začepljenja srčanih arterija, što uzrokuje srčani udar.
Isto tako, šećer može negativno utjecati na zdravlje jetre. Jetra pretvara višak šećera u masnoću, a nakupine masnoće mogu dovesti do pretjeranog difuznog nakupljanja neutralnih masti unutar jetrenih stanica, odnosno masne jetre. Osim jetre, gušterača također pati zbog pretjeranog unosa šećera. Visoke razine šećera mogu povećati proizvodnju inzulina u gušterači, što može dovesti do dijabetesa. Zbog dijabetesa ili hiperglikemije mogu stradati i bubrezi.
Osim unutarnjih organa, pretjerana konzumacija šećera štetno djeluje i na kožu. Kroz proces koji se naziva glikacija, glukoza se veže za proteine u tijelu. To uključuje i kolagen i elastin, odnosno proteine u vezivnom tkivu koji su odgovorni za održavanje zdrave i glatke kože. Neka istraživanja pokazala su glikacija otežava obnovu tih proteina zbog čega nastaju bore ili drugi znakovi na koži koji ukazuju na starenje. Isto tako, pretjerana konzumacija šećera potiče upale zbog kojih nastaju akne i mnogi drugi problemi s kožom.
Kako konzumirati zdrave količine šećera?
Šećer možete konzumirati na zdrav način tako da jedete voće, povrće ili žitarice. Osim šećera, odnosno fruktoze, ove namirnice sadrže mnoge druge nutrijente poput proteina, vitamina, minerala i vlakna. Vlakna su, kao što je već navedeno, zaslužna za usporavanje probave i apsorpcije šećera u krvotok, što ujedno znači i smanjenje uzroka od mnogih poremećaja i bolesti koje uzrokuje visoka razina krvnog šećera.