Znate li da po botaničkoj definiciji rajčica spada u voće, a po kulinarskoj u povrće? Naime, po botaničkoj definiciji sve što se razvija iz cvijeta i ima sjemenke je voće, a povrće se razvija iz korijena, lista ili stabljike. Prema kulinarskoj definiciji voće je ono što je slatko, a povrće ono što nije, pa paprika, rajčica, tikva, bundeva i krastavac ipak spadaju u povrće.
Rajčica ima antioksidantsko i antiseptičko djelovanje, čistač je organizma i diuretik, sadrži bjelančevine, beta-karoten, biljna vlakna te vitamine A, B, C. Odličan je i u liječenju mamurluka. Sok od rajčice specijalitet je koji se puno više konzumira na zapadu nego kod nas – ali i kod nas je u zadnje vrijeme sve rašireniji. Svježi sirovi sok od rajčice bogat je natrijem, kalcijem, kalijem i magnezijem.
Rajčica sadrži veliku količinu likopena – antioksidansa koji pomaže tijelu u borbi protiv slobodnih radikala (slično kao kod aronije). Zbog toga je sok od rajčice dobar za suzbijanje raznih malignih boelsti i sprečavanje bolesti srca i krvožilnog sustava (srčani udar, moždani udar). Sok od rajčice djeluje čudesno i na kosti – pa dvije čaše ovog soka dnevno djeluju preventivno protiv osteoporoze.
Nadalje, ovaj sok je vrlo koristan za trudnice i dojilje. Sadrži malo kalorija i to je razlog zašto ga ljudi sa viškom kilograma mogu piti. Svježi sok sadrži fitoncide, suzbija fermentaciju i truljenje u crijevima.
Pijte sok od rajčice 20-30 minuta prije obroka, jer povećava sposobnost želuca i crijeva za probavu hrane. Dodavanje soli smanjuje ljekovita svojstva soka. Umjesto soli možete dodati češnjak, peršin ili komorač. Sok od rajčice se ne preporuča kod gastritisa, peptičkog ulkusa, pankreatitisa i kolecistitisa.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.