Jedna od najkontroverznijih tema u svijetu fitnessa i zdrave prehrane je soja. Ova namirnica već je tisućama godina dio azijske kuhinje, a danas je raširena diljem svijeta. No sigurno ste čuli mnogo puta da bi soja mogla biti loša za vaše zdravlje, a u nekim slučajevima bi vas mogla čak i “feminizirati”. Je li to zaista istina?
Zašto je soja tabu tema?
Soja sadrži fitoestrogene, koji se ponekad nazivaju i biljni estrogen, a ako to poveća estrogen u vašem tijelu, to bi moglo povećati vaše grudi, tjelesnu masnoću i otežati izgradnju mišića. Posebno među muškarcima postoji strah da je to povezano i s impotencijom i manjom količinom spermija.
Za sportaše je soja tabu tema iz dva glavna razloga. Prvo je pitanje je li ona dobra kao proteini životinjskog podrijetla za dobivanje i održavanje mišićne mase. Drugo je pitanje povećava li soja vaš estrogen ili ne, čime (navodno) otežava gubitak masnog tkiva i dobivanje mišića.
Soja i izgradnja mišićne mase
Iako je soja protein koji sadrži sve esencijalne aminokiseline, pojedini istraživači smatraju da bi proteini životinjskog podrijetla ipak bili bolji za izgradnju mišićne mase. No ovaj će vam protein najbolje pomoći od svih biljnih proteina ako ste vegetarijanac, vegan ili izbjegavate namirnice životinjskog podrijetla.
Soja i estrogen
Postoje spojevi u soji koji se nazivaju fitoestrogeni i u svijetu fitnessa burne su rasprave oko toga djeluje li taj estrogen poput ljudskog estrogena, odnosno oponaša li ga kada dođe u ljudsko tijelo. Prema istraživanju objavljenom u American Family Physician, obično se radi o izoflavonima zvanim genistein i daidzein, koji se vežu za ljudske estrogenske receptore alfa i beta, gdje mogu djelovati poput selektivnih modulatora estrogenskih receptora. To znači da postoji teza da soja povećava razinu estrogena kod muškaraca i smanjuje razinu testosterona.
No i ostala hrana sadrži fitoestrogene, poput kave, zobenih pahuljica, riže, jabuke, mahunarki i brojnih drugih namirnica. Isto tako, fitoestrogeni imaju brojne zdravstvene prednosti – djeluju kao antioksidansi, mogu spriječiti pojavu raka i sl.
Međutim ono što zbunjuje vježbače je to što soja ipak sadrži veću količinu fitoestrogena od navedenih namirnica.
Soja i testosteron
Iako su brojna istraživanja otkrila da soja ne smanjuje razinu testosterona, istraživanje iz 2017. godine koje se provelo na fitoestrogenima i dimorfnim spolnim sustavima pokazalo je ipak malo drugačije rezultate. Istraživanje se vršilo na životinjama i pokazalo je da izoflavoni iz soje mogu trajno promijeniti strukturu i funkciju neuroendokrinih puteva kod oba spola. Budući da različita istraživanja pokazuju različite rezultate, još uvijek nije jasno je li soja štetna za vašu “muškost”.
No ono što je poznato je da sadrži bogatstvo proteina, minerala i vitamina koji mogu nadmašiti njene potencijalno “negativne” učinke. Šanse su da čak i ako ste olimpijski sportaš, ali ne spavate ili jedete dovoljno dobro, u vašem slučaju ni soja ni bilo koja druga namirnica neće biti korisna. Dakle, kada radite analizu “pros and cons”, prednosti soje je ipak više.