Povijest rukometa
Ako se Engleskoj „tepa“ da je kolijevka nogometa, onda možemo Dansku proglasiti kolijevkom rukometa. Za početak ćemo nešto reći o slabo poznatoj povijesti rukometa koji se od svog početka bitno mijenjao. Tamo je krajem 19. stoljeća, točnije 1898. godine, učitelj gimnastike Holger Nielsen uvrstio u svoj nastavni program „haandbold“ i time postavio temelje današnjeg rukometa. Prvi priručnik o pravilima, objavljen je 1904. i po njemu je igralište imalo dimenzije 45×30 m, golovi 2×3 m te vratarov prostor 4×7 m što je vrlo blizu dimenzijama današnjeg modernog rukometa. U Češkoj i Njemačkoj se ne slažu baš da je sve započelo u Danskoj. Kod njih su se također pojavile igre slične današnjem rukometu, ali nešto drugačije nego kod Nielsena. U Češkoj se pojavljuje igra pod nazivom „cilova“ ili „terčova“, kasnije „hazena“, a u Njemačkoj se igra „torball“ iz kojeg se kasnije razvio veliki rukomet 1917. godine.
Veliki rukomet pojavio se, prvi i posljednji put, na olimpijskim igrama u Berlinu 1936. godine. Od tog razdoblja nastavljaju se razvijati dva rukometa, mali (dvoranski) i veliki rukomet. Veliki rukomet „Feldhandball“ se igrao na igralištu dimenzijama i oznakama vrlo slično nogometnom, uglavnom u srednjoj Europi. Mali dvoranski rukomet „Halenhandball“ se održavao u skandinavskim zemljama zbog klime koja nije bila prikladna za veliki rukomet.
Međunarodna rukometna federacija osnovana je 1946. godine u Kobenhavnu, dok je dvoranski rukomet 1972. godine uvršten u program olimpijskih igara.
Rukometaši kao moderni gladijatori
Rukomet je vrlo dinamičan i zanimljiv sport koji nije previše popularan svijetu kao što su recimo odbojka, košarka i nogomet. Za rukometaše se zna reći da su „moderni gladijatori“, što govori o tome koliko je ovaj sport fizički zahtjevan i grub. Uz ragbi, američki nogomet i vaterpolo, koji možda nema tu brzinu, ali također iznimno naporan i grub, slovi za najgrublje sportove, koji se igraju loptom.
Nama, kao naciji, ovaj sport je vrlo blizak zbog naših „kauboja“ koji su nas navikli na medalje, ali i stresne završetke utakmica. Velika većina vjerojatno i ne poznaje posebno dobro ovaj sport što se tiče pravila i povijesti, bez obzira s kojim žarom pratili nastupe hrvatske reprezentacije i u posljednje vrijeme preporođenog R.K. PPD Zagreb.
Rukometni teren
Kao što je rečeno, krenuvši od Danske, današnji svima poznati dvoranski rukomet se razvio u skandinavskim zemljama. Sada ćemo se dotaknuti dimenzija terena, koja su barem većini poznata, te definicija nekih važnijih pravila da vam pojasnimo još bolje ovaj zanimljivi sport.
Rukomet se igra loptom veličine „3“ (obujam 58-60 cm) za muške seniore i kadete (16+), dok seniorke i kadetkinje (14+) te mlađi kadeti (12-16) igraju s loptom veličine „2“ (obujam 54-56 cm).
Rukometna utakmica se sastoji od dva poluvremena po 30 minuta dok odmor između traje 15 min. Svaka momčad ima pravo zvati tri puta time-out, s tim da u posljednjih pet minuta mogu zvati samo jedan. Svaka momčad ima 16 igrača, od kojih je 7 na terenu. Obično budu postavljeni po dva krila i beka (lijevi i desni), srednji bek, kružni napadač i vratar.
Pravila rukometa
Svi igrači se mogu slobodno kretati cijelim terenom, osim prostorom unutar 6 m, u kojem je isključivo samo vrataru dopušteno kretanje i igranje loptom. Imamo dvije faze igre, fazu obrane i fazu napada. Cilj igre je postići više golova od protivnika. Igrač u posjedu lopte ima pravo voditi loptu, te nakon ili prije vođenja, učiniti tri slobodna koraka s loptom. Isto tako dopušteno mu je pri udarcu na gol skočiti unutar 6 m, ali prije doskoka ispustiti loptu iz ruku.
Prekršaji
- Momčadi u fazi obrane dopušteno je ometati napadače u šutiranju i dodavanju. Pri tome se ne smiju služiti udarcima i potezanjima koja će jedan od dva suca označiti kao prekršaj. Izrazito grubi prekršaji kažnjavaju se prvo žutim kartonom kao upozorenje, zatim isključenjem na 2 minute te crvenim kartonom (direktni ili nakon skupljena 3 isključenja).
- Prekršaj se u pravilu izvodi uvijek s mjesta na kojem je napravljen, osim u dva slučaja:
- ako je napravljen unutar 9 m, onda se izvodi s linije 9 m što bliže mjestu prekršaja
- ako je napravljen blizu 6 m u izglednoj prilici za postizanje gola, onda se izvodi sedmerac
Nabavite opremu i isprobajte ovaj temperamentni sport! 🙂
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.