Svakodnevno se u poslu susrećem s pitanjima koja mi govore da postoje neke uvriježene zablude oko najpopularnijih suplemenata te prehrane i treninga općenito.
Pokušat ću dati jednostavne odgovore na njih, bez previše stručnih termina, laički.
Danas ćemo obraditi – PROTEIN
- MOLIM VAS DAJTE MI NEKE PROTEINE ZA MASU!
- MOLIM VAS TREBAJU MI NAJBOLJI PROTEINI ZA MRŠAVLJENJE!
- MOLIM VAS DAJTE MI NAJJAČE PROTEINE KOJE IMATE!
Ok, idemo probati ukloniti neku stigmu i mističnost s tih „proteina“. Ljudi to je namirnica. Hrana. Proteini za masu postoje isto koliko postoji i piletina za masu. Da li dođete u dućan i kažete :“Molim vas 500g piletine za mršavljenje“?
Protein – bio to whey (mliječni tj. od sirutke), casein, protein bjelanjka, sojin, konopljin ili goveđi – je samo jedna namirnica s kojom ćete lakše ispuniti vaše dnevne proteinske potrebe.
KOJE SU DNEVNE PROTEINSKE POTREBE?
Pretpostavljam da se obraćam sportašima i sportašicama, tj. aktivnim ljudima, pošto na ovom portalu tražite odgovore na neka pitanja.
MASA
Kad smo na masi trebamo jednostavno unositi više kalorija nego trošimo uz jednu malu napomenu.
Proteini trebaju imati minimalno udio od 2,5g po kilogramu Vaše mase. Što znači da čovjek od 100 kilograma bi trebao unositi minimalno 250g proteina dnevno ako želi dobivati na mišićnoj masi. Bar 80% tog broja trebalo bi unijeti iz hrane, a 20% suplementacijom – u ovom slučaju 200g iz mesa, jaja, sira, orašastih plodova i ostalih izvora proteina, a ostalih 50 g, tj. dvije mjerice, iz proteinskog suplementa.
DEFINICIJA
U definiciji smo u kalorijskom deficitu, dakle unosimo manje energije nego što je trošimo što rezultira gubitkom mase.
Da bi gubili onu masu koju želimo – masno tkivo – a zadržali onu koju ne želimo izgubiti – mišiće – treba također imati dovoljno proteina u prehrani. Čak i više nego za vrijeme mase. Preporučam oko 3-4g po kilogramu tjelesne mase.
Dakle, proteini su i „za masu“ i za mršavljenje. Ne postoje neki posebni za masu ili neki posebni za mršavljenje.
Također, ne postoje ni „najjači“ proteini, kao što ne postoji ni najjača piletina. Ali postoje oni kvalitetniji i oni manje kvalitetni kao i meso iz organskog i slobodnog uzgoja i kaveznog uzgoja.
Ima razloga zašto neki koštaju 300kn, a neki 600 za istu količinu. To nije pohlepa proizvođača nego kontrolirano porijeklo namirnice, visoki standardi u procesu proizvodnje i sama kvaliteta i čistoća gotovog proizvoda:
- koncentrat, do 80% proteina
- izolat, 80-90% proteina
- hidroizolat, 90-100% proteina
Kad središ prehranu i trening, navrati do nas u „Polleo“ po proteine. Vidimo se i samo jako!
To je istina.
Osim što nije.
Ako niste na steroidima, slobodno zanemarite ovaj članak.