Ograničenja postoje. Sreća je ako se to ograničenje zove varikozne vene ili, popularno nazvano, „proširene vene“. Rodili ste, majka Vam ima proširene vene, radite posao konobara ili farmaceuta, cijeli dan ste na nogama. Neizbježno, genetika kao pizza i posao koji radimo kao origano koji dodatno začini dovoljno ukusno. Želite se vratiti svom fitness programu, ali bojite se da situacija ne postane još gora?! Izaberite sport koji vam odgovara! Ograničenja ne postoje. Uvijek je riječ o prilagodbi!
Vrata koja se ne zatvaraju
Vene su krvne žile koje vraćaju krv u srce. Svaka vena ima zalistak (vrata). Zadebljanjem vena uslijed ateroskleroze i drugih poremećaja, dolazi do lošije cirkulacije. Smanjen protok krvi uzrokuje smanjenu opskrbu kapilara i većih krvnih žila. Usporedimo takvo stanje s djecom koja pokušavaju izaći kroz školska vrata za vrijeme školskog zvona koje označuje „odmor“. Plavetnilo, zadebljanje, još ako se kovrča, predstavlja izniman funkcionalan i estetski problem.
Što je zabranjeno
Nema dizanja utega, čučnjeva i skokova. Aerobic, jogging i preskakanje prepona je dopušteno, ali samo na TV-u. Ples je dopušten u naprednijoj fazi kineziterapije. Hodočašća, duge šetnje uz more, stajanje bez odmora (jer nas je majka tako naučila) možete poslati u zaborav. Tjelesna aktivnost mora biti uključena, ali dozirana i pravilno raspoređena. Mjere opreze ovise o stupnju bolesti. Zabranjeno je skakanje, preskakanje užadi i klasični aerobik. Potrebno je izbjegavati utege za noge i sve što opterećuje donje ekstremitete: Utezi, čučnjevi, uspon na stepper, driblanje u nogometu…
Koju tjelesnu aktivnost izabrati?
Aktivni ljudi uvijek pronađu način za vježbanje. Kod proširenih vena postoje dozvoljene aktivnosti. Žene su majstorice za spajanje ugodnog s korisnim. U nastavku se nalaze dozvoljene tjelesne aktivnosti.
1. Ples
Pokreti koji nastaju prirodno uslijed terapeutskog učinka glazbe kao i lagano gimnasticiranje imaju povoljno djelovanje na stanje i protok krvnih žila. Plešite Salsu ili Tango. Također, plesom se može normalizirati tjelesna težina. Latino američki plesovi u fazi proširenih vena zahtijevaju ravne i udobne cipele.
2. Plivanje
Aerobna aktivnost utječe povoljno na korištenje kisika, što u konačnici osigurava bolju cirkulaciju u nogama. Osim toga, more i bazen su dobri stari prijatelji donjim ekstremitetima. Ni jedan sport ne utječe toliko dobro na kralježnicu i zglobove kao plivanje. Znate priču o Arhimedu i hidraulici.
3. Hodanje
Lagana šetnja je korisna kod gotovo svih skupina pacijenata s varikoznim venama. Pješačenje je uvijek najbolje na svježem zraku. Osluškivanjem vlastitog tijela i srčanih otkucaja se može pratiti vlastiti bioritam. Najbolji učitelji i treneri smo sebi sami!
4. Biciklizam
Biciklizmom se eliminira ustajala krv u donjim ekstremitetima. Gibanjem nogu u određenom, samoprilagođenom ritmu se normalizira protok krvi i utječe na jačanje stijenki krvnih žila. Prednost bicikliranja su kućni i vanjski uvjeti, ovisno je li riječ o sobnom biciklu.
5. Vježbe suvremenog doba
Izraženi terapeutski učinak se postiže vježbanjem joge, gimnastike i pilatesa. Zašto je to tako? Ležeća pozicija s podizanjem nogu utječe povoljno na protok krvi. Čak i svijeća koja zahtijeva samo zadržavanje leđa u antigravitacijskom položaju ima terapeutski učinak. Pilates vježba „Škare“ i „Bicikl“ se primjenjuju od najlakšeg do najtežeg stupnja. Opterećenje se ravnomjerno raspoređuje prilikom čega se ne vrši pritisak na donje ekstremitete i ustajale dijelove krvi. Vježbe se izvode ovisno o stanju vježbača.
Za izvođenje ovakvih vježbi nije potrebna teretana, ali je potrebno stručno vodstvo kineziterapeuta u svim fazama bolesti kao i u postoperacijskoj fazi.