Svatko tko vodi brigu o svom zdravlju svjestan je štetnosti šećera. On djeluje kao droga i ima štetan utjecaj na organizam, a u prekomjerenim količinama može uzrokovati brojne bolesti. On ne stvara osjećaj sitosti i sadrži prazne kalorije.
Kada se razmatra postoji li zdravija opcija od šećera, otvara se sljedeća tema – prirodni zaslađivači koji predstavljaju samo zamjenu za šećer.
Dakle, kada šećer zamijenimo prirodnim zaslađivačima, koju bismo točno opciju trebali odabrati kao najzdraviju?
Med, javorov sirup ili kokosov šećer – nijedan od njih nije znatno zdravija opcija od običnog šećera, zato što svaki od njih može povisiti razinu glukoze u krvi. Neovisno koju varijantu odaberemo, trebali bismo pripaziti na dozu koju uzimamo.
Kako biste odabrali idealnu varijantu prirodnog zaslađivača, morat ćete se pouzdati u svoj ukus i informacije o nutrijentima.
Med
Med se sastoji od fruktoze i glukoze te sadrži malo više kalorija od nekih drugih prirodnih zaslađivača. Prosječan glikemijski indeks meda je umjeren (kreće se od 32-85, ovisno o vrsti meda). Jedna čajna žličica meda sadrži oko 21 kaloriju i 6 grama ugljikohidrata.
Zašto je on ipak bolja opcija od šećera? Za razliku od konzumnog šećera, med osigurava preko sto korisnih sastojaka. Tako uz šećere sadrži organske kiseline, aminokiseline, minerale, vitamine C i B skupine te polifenole i aromatske tvari. Antivirusno i antibakterijsko djelovanje su još jedna prednost meda.
Javorov sirup
Javorov sirup (maple syrup) sadrži oko 50 posto fruktoze i 50 posto glukoze. Dobiva se od posebne vrste javorovog drveta koje sadrži najveće količine šećera. Njegova boja varira od svijetlo smeđe do tamnije varijante, a tamnija boja upućuje da je okus intenzivniji.
Ima niži glikemijski indeks (54) pa podiže razinu šećera u krvi sporije u odnosu na stolni šećer. Njegova prednost je pospješivanje probave, ubrzanje metabolizma i čuvanje jetre. Zahvaljujući velikim količinama cinka i mangana jača imunitet te uspješno pomaže u borbi protiv virusa i prehlada.
Kokosov šećer
Kokosov šećer tisućama se godina koristi kao zaslađivač u južnoj i jugoistočnoj Aziji. To je granulirani šećer koji se proizvodi od cvjetova kokosovih palmi. Vrlo je ugodnog okusa i može se dodavati u razna jela i napitke.
Kokosov šećer ima niski glikemijski indeks (35). Sadrži jednostavne šećere koji se brzo razgrađuju u krvi te pružaju trenutačnu energiju. On je dobar izvor kalija i željeza i obiluje vitaminima B1, B2, B3 i B6. Sadrži dva puta više željeza, četiri puta više magnezija te deset puta više cinka nego smeđi šećer.
Agava sirup
Često ga zovu „medena vodica“, jer ima blagi okus i svijetlu boju. Ovaj sirup se dobiva iz agave (biljke bliskoj kaktusu), a sadrži 92% fruktoze. Ostatak se odnosi na glukozu. U usporedbi s ostalim prirodnim sladilima ima niži glikemijski indeks (15). No, niži glikemijski indeks ne znači i manju slatkoću – agava je do 1,6 puta slađa od običnog šećera te je i kaloričnija od glukoze.
Ona sadrži inulin, biljni polisaharid koji nalazimo u povrću poput luka i šparoga te povoljno djeluje na mikrofloru crijeva potičući rast „dobrih“ bakterija. Minerali poput kalcija, željeza i vitamina B i C, ovaj sirup čine pogodnim za korištenje kod ljudi alergičnih na med.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.