Mnogi od nas većinu radnoga dana provedu pred računalom, a onda i slobodno vrijeme kratimo surfajući internetom. Vjerujem, kad bi vam netko rekao koliko dnevno vremena provedete za računalom ne biste mu vjerovali.
I sve je ok, dok se jednoga dana ne probudite ukočeni s bolovima u ramenu, vratu, leđima, ruci… Sve su to ozljede uzrokovane dugotrajnim radom na računalu.
I vjerujte na riječ, bole ko vrag!
Rad na računalu zahtjeva dugotrajno sjedenje, gledanje u monitor, pisanje preko tipkovnice, držanje miša. Posljedica na zdravlje zbog dugotrajnog nepovoljnog položaja tijela i ponavljanja istovjetnih pokreta ne primjećuje se odmah jer se tijelo nastoji prilagoditi. Određene mišićne i vezivne strukture istežu se ili skrate, a stalna opterećenja polako troše mogućnosti prilagodbe, pa se nakon duljeg rada javljaju prvi znaci preopterećenosti – umor i bol koji prate specifična oštećenja pojedinih dijelova tijela, ovisno o vrsti rada, radnoj okolini i ljudskim predispozicijama.
Dakle, često je uzrok zdravstvenim problemima upravo štetno djelovanje ponavljajućih pokreta i nepravilnog položaja. Posljedice su mišićni umor, pritisak na živce, upale tetiva i druge promjene u mekim tkivima koja sudjeluju u radu ili pridržavaju tijelo u za rad potrebnom položaju. Znakovi su bol, utrnutost, mravinjanje, trnci, žarenje, bockanje i drugi neugodni osjeti, kao i gubitak osjeta ili snage, znakovi upale (crvenilo, otok), ukočenost, gubitak koordinacije, umor, nastanak bolnih točaka ili otvrdnuća u mišićima, poremećaji spavanja, depresija…
Ipak sve ove ozljede moguće je, a i preporučljivo je spriječiti. Prilagodbama na radnom mjestu: položaj i raspored opreme, pravilno korištenje računala i uvođenje aktivnih prekida rada za provođenje vježbi istezanja moguće je ublažiti oštećenja i bolna stanja nastala dugotrajnim radom na računalu. Potražite još korisnih savjeta u našem tekstu Fizička sprema u uredu – cake za zaposlene.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.