Morate shvatiti jednu stvar: naše tijelo građeno je za opstanak. Ne kako bi bilo estetski izbalansirano, oku ugodno i privlačilo suprotni spol, već kako bi preživjelo u okrutnom svijetu. Kada u teretani podižete težine, stimulirate mišiće na način da postanete veći i snažniji. To je adaptacija tijela na tjelesni napor. Nažalost, izvođenje određene vježbe ne daje vam garanciju da ćete stimulirati rast baš one mišićne skupine koju želite. Zašto? Ponajviše iz razloga što je tijelu jedina bitna stvar – opstanak! Kada izvodite bench press, tijelo ne zna da vam je cilj razviti ogromna prsa – jedino što ono zna je da mu prijeti velika težina i nastoji ga zdrobiti te ako ga ne podigne, neće preživjeti.
Dakle, u interesu vašeg tjelesnog integriteta i opstanka, tijelo će koristiti samo one najpogodnije mišiće za prevladavanje tegobne situacije. Ako vam triceps i ramena nadjačavaju prsa, tada ona vjerojatno neće biti adekvatno stimulirana “običnim” bench pressom, pošto će živčani sustav “prebaciti” većinu tereta na snažnije i prevladavajuće mišićne skupine, odnosno skupinu. Tu možete naslutiti odgovor na pitanje zašto neki vježbači razviju krupne pectoralise samo bench pressom, dok drugi njime razviju samo tricepse i ramena! Samo zato što izvodite tradicionalnu vježbu, znanu kao “vježba za prsa”, ne znači da ćete njome maksimalno stimulirati prsni razvoj. Ponekad tijelo jednostavno morate prisiliti kako biste pogodili skupinu koju ciljate, a to je upravo ono što prešani potisak čini!
To je klasičan potisak s klupe koji izvodimo bučicama, samo s jednom izmjenom: tijekom cijelog pokreta bučice držimo spojene te ih snažno pritiskujemo jednu o drugu, odnosno “prešamo” tijekom cijelog izvođenja vježbe. Ovom manipulacijom radni stres prelazi samo na ciljanu mišićnu skupinu, u ovom slučaju pectoralise. Vrlo je važno naglasiti da tijekom svakog centimetra izvođenja vježbe snažno napinjete prsne mišiće kako biste postigli njihovu što veću izolaciju!
Upravo to je ono što vježbu čini toliko učinkovitom.
Možete birati između dvije verzije ove vježbe:
Za prvu verziju trebate šesterokutne bučice i dlanove morate držati paralelno jedan naspram drugog. Ova verzija nešto manje opterećuje zglobove i bolje pogađa sternalni (donji i srednji) dio prsa.
Druga verzija, (dlanovi od tijela) nešto više opterećuje zglobove, ali zato bolje angažira klavikularni (gornji) dio vaših pectoralisa.
Koju ćete verziju odabrati, ovisi o vašim osobnim preferencama!
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.