Period godišnjih odmora je uvijek problematičan u smislu dobivanja viška kilograma i narušavanja fizičkog izgleda. Najčešći uzrok je velika promjena u fizičkoj aktivnosti i prehrani u odnosu na razdoblje kada se pripremate za ljetni godišnji odmor i postizanje velikog kalorijskog suficita na dnevnoj bazi. Kao što sam već pisao u svojim člancima, trening je segment od kojeg se treba odmoriti 2-3 tjedna ukoliko naporno trenirate cijelu godinu, a poželjno je da taj odmor bude aktivan poput šetnje, laganog trčanja, vožnje biciklom, veslanja kajaka ili daske.
Za razliku od treninga, prehrana mora biti pod puno većom kontrolom kako bi se održao postignuti fizički izgled i smanjila mogućnost dobivanja viška kilograma.
Kako spriječiti debljanje za vrijeme GO?
Najbolja prevencija od nakupljanja viška kilograma je pravilan način postizanja željene forme. Ako se vaš plan i program prehrane i treninga izvode na način da tempirate formu kao bodybuilderi, odnosno da imate periode u kojima dobivate na mišićnoj masi i radite velike kalorijske suficite te nakon toga radite fazu definicije s velikim kalorijskim deficitom, vrlo je velika mogućnost da će se forma brzo pokvariti na godišenjm odmoru. Ako fazu „priprema“ završite s treninzima i velikim kalorijskim deficitom, a nakon toga otiđete na odmor gdje izbacite trening i počnete jesti puno loših, odnosno praznih kalorija, stvarate ogromnu razliku i veliku mogućnost za brzo dobivanje kilograma i masnog tkiva.
Pravilno postizanje forme mora biti bez velikih oscilacija i skokova s kalorijskim unosnom, odnosno stabilizacija tijela i ostvarivanje postupnog napretka, koji će biti lakše balansirati i održavati na godišnjem odmoru bez obzira na opuštanje s prehranom. Osim što će baza biti čvršća i nećete tako lako narušiti izgled, sama želja za visokim kalorijskim unosom će biti manja ukoliko se ne iscrpljujete dijetama s visokim kalorijskim deficitom prije odlaska na godišnji odmor.
Kako se hraniti na godišnjem odmoru?
Ako želite održati postojeću formu, onda se prehrana neće previše razlikovati od prehrane kada trenirate i kada niste na odmoru. Ako ste upoznali svoje tijelo i znate što i koliko možete jesti da uvijek budete u balansu, to neće biti problem. Za razliku od toga, ako vam se prehrana prije i za vrijeme godišnjeg jako razlikuje, postoji velika mogućnost da ćete dobiti višak kilograma i povisiti postotak masnog tkiva.
Ako još niste pronašli svoju formulu za balansiranje prehrane i treninga i konstantno održavanje kondicije i fizičkog izgleda, godišnji odmor možete spasiti i s IF dijetom, odnosno povremenim postom. Ukratko, ova dijeta se temelji na periodima u kojim je dozvoljena konzumacija hrane i periodima u kojima je post, odnosno dozvoljen je unos vode, crne kave i čaja. Najčešći omjer unosa hrane i posta je 8/16h. Na ovaj način ćete ograničiti unos kalorija i napraviti post kako bi se tijelo na neki način očistilo od unosa loših, odnosno praznih kalorija.
Neka vam godišnji odmor zaista bude relaksacija za tijelo, a ne stres u kojem ćete raditi šokove s visokim kalorijskim unosima kroz hranu, alkohol i tjelesnom neaktivnosti.