Jedna od vječnih rasprava u svijetu fitnessa bazira se na usporedbi bodybuildera i powerliftera. Mnogi tvrde da su powerlifteri jedni od najsnažnijih ljudi na svijetu, dok se bodybuildere smatra zastupnicima estetike ljudskog tijela, odnosno onima koji prednost daju izgledu, a ne snazi. Kako bismo vam pobliže objasnili svrhu i cilj jednih i drugih, odlučili smo objasniti kako izgleda trening i prehrana ove dvije vrste vježbača te zašto je teško odgovoriti na pitanje “Tko je jači?”.
Powerlifting
Powerlifting je sport koji se temelji na snazi, a uključuje tri vježbe s utezima na šipci: čučanj, bench press i mrtvo dizanje. U powerlifting natjecanjima, sudionik koji podigne najveću težinu u bilo kojoj kategoriji pobjeđuje.
Powerlifteri imaju drugačiji režim treninga od bodybuildera. Fokusiraju se na na trening koji je specifičan za izvođenje navedene tri vježbe, a uključuje i vježbe koje će im pomoći da dignu najveću moguću težinu. Većinom koriste velike težine s manjim brojem ponavljanja jer je u powerlifting natjecanju potrebno samo jedno ponavljanje. Posljedica ovakvog treninga je dobivanje na snazi, ali ne nužno i definirani mišići.
Prehrana powerliftera nije toliko specifična kao kod bodybuildera. Powerlifteri jedu hranu koja im donosi puno energije, a ne onu koja će im pomoći u definiranju i oblikovanju mišića. Zbog toga konzumiraju hranu bogatu mastima i proteinima, odnosno visokokaloričnu hranu koja će ih opskrbiti s puno energije za dizanje maksimalne težine.
Oblik tijela powerliftera također se razlikuje od bodybuildera. Powerlifteri su većinom zdepaste građe i imaju puno više tjelesne masnoće od prosječnog čovjeka.
Bodybuilding
Bodybuilding je natjecanje u kojemu je cilj estetski oblikovati tijelo tako da izgradite mišićnu masu koliko je to moguće te eliminirate čim više tjelesne masnoće kako biste postigli savršenu definiciju. Drugim riječima, cilj je izgraditi savršeno tijelo koje će zadovoljiti kriterije sudaca.
Bodybuilderi najčešće treniraju s većim opterećenjem i većim brojem ponavljanja, a fokusiraju se na vježbe kojima izgrađuju velike mišićne skupine. Jedna od najčešćih metoda bodybuildera je trening do otkaza, odnosno trening s utezima tijekom kojega opterećuju svoje mišiće do trenutka kada više nisu u mogućnosti odraditi pravilno ponavljanje. Neki bodybuilderi također uvode režim treninga u kojem se fokusiraju na jedan dio tijela. U njihovu rutinu uvijek je uklopljen i kardio trening kako bi smanjili višak tjelesne masnoće i definirali mišiće.
Za razliku od powerliftera, bodybuilderi imaju stroži režim prehrane. Cilj bodybuildera je razviti vidljive mišiće s najmanjim mogućim udjelom tjelesne masti, stoga vrlo pažljivo biraju namirnice. Bodybuilding je proces koji se sastoji od dvije faze: bulking i cutting. Bulking je proces u kojemu se izgrađuju mišići, a cutting kada se održava postignuta masa mišića pri čemu se gubi tjelesna masnoća. Ako želite detaljnije saznati kako izgleda režim treninga i prehrane bodybuildera, možete ga pronaći u ovom članku.
Tko je jači – bodybuilder ili powerlifter?
Često slušamo rasprave o tome tko je jači. Međutim, odgovor nije toliko jednostavan jer su ciljevi ova dva tipa vježbača različiti. Powerlifter će, kao i bodybuilder, trenirati snagu, ali kako bi mogao dizati velike težine te neće brinuti o estetici kao bodybuilder jer to nije kriterij za ostvarivanje rezultata u njegovom natjecanju. Isto tako, bodybuilder ne mora nužno biti snažan ako nastoji postići vrhunsku definiciju jer povećanje snage nije prioritet ni cilj koji želi ostvariti. Isto tako, mnogi rekreativni vježbači kombiniraju plan prehrane i program treninga obje vrste vježbača, čime mogu postići nevjerojatne rezultate zbog kojih ih je nemoguće tako lako svrstati u dvije ladice.