Izgradnjom tijela čovjek se počeo baviti još u davnim vremenima. Najstariji podatak kojim raspolažemo potječe iz Egipta gdje na zidovima jedne pećine možemo naći crteže koji datiraju iz vremena oko 2000 g. pr.n.e., a prikazuju ljude koji dižu utege u obliku kruške.
Prve preciznije zapise o vježbanju s utezima nalazimo mnogo kasnije kod starih Grka, a detaljnije razrađena uputstva nalazimo kod starih Rimljana 130 g.pr.n.e.
Rimski liječnik Claudius Galen je boravkom među gladijatorima upoznao njihov način vježbanja i zabilježio ga u knjizi De Sanitate Tuenda (Čuvanje zdravlja). Bila je namijenjena uzrastu od 14 do 25 godina.
Razdoblje srednjeg vijeka odbaciju sve što je tjelesno kako bi nakon tog mračnog razdoblja započelo svjetlije doba.
U 18. st. u Njemačkoj se stvara novi gimnastički pokret koji koristi neke sprave koje su preteča današnjeg vratila i razboja.
1862. g. u Češkoj se javlja Sokolski pokret kao reakcija na švedski i njemački gimnastički pokret. Miroslav Tyrš, osnivač, među raznim rekvizitima koristi i utege i bučice.
Atletska gimnastika u današnjem modernom smislu nastala je s Eugenom Sandowom u Americi. On je razradio vrlo progresivan način vježbanja u kojem je vidno mjesto imalo oblikovanje tijela. U Londonu je 1930. godine izdao knjigu pod naslovom Body building pa se od tada atletska gimnastika u anglo-saksonskim zemljama naziva bodybuilding.
Nakon Drugog svjetskog rata bodybuilding doživljava veliku ekspanziju u SAD-u.
Osnivaju se federacije te svjetska prvenstva čemu dosta doprinose braća Joe i Ben Weider koji osnivaju najprestižnije natjecanje Mr. olympia.
1974. g. bodybuilding dobiva status amaterskog sporta.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.