Mjesto koje ujedinjuje sve ljubitelje sporta

Postanite majka bez nakupljanja viška kilograma

Dragi muškarci, ako ste uopće kliknuli na ovakav “ženskasti” naslov, ne morate odmah klikati “close” na kartici nakon što ste vidjeli o čemu se radi. 🙂
Da, znam, vi ne možete zatrudnjeti i vi sigurno nemate i nećete imati problema s viškom kilograma (ili tako mislite), ali ako imate kraj sebe jednu curu, ženu, koja je ili će tek biti vaša trudnica, pročitajte i vi ove tekstove, budite tu za nju i pomozite joj proći kroz ovo najljepše, ali i najteže životno razdoblje.

Drage žene, trudnice, majke, kraljice. Ovi tekstovi koji slijede bit će namijenjeni uglavnom vama, nevjerojatno snažnim, hrabrim bićima, koje niste svjesne koliko toga možete podnijeti za vrijeme cijelog procesa odgoja, ali naročito za vrijeme trudnoće, poroda, dojenja i tih prvih godinu dana života svojega djeteta.

U ovom prvom tesktu ispričat ću vam svoje osobno iskustvo trudnoće i svega onoga lijepoga i malo manje lijepoga što dolazi nakon nje. Pokušat ću vas motivirati da i vi sebi olakšate te dane i dati vam neke smjernice za što zdraviju trudnoću i što bezbolnije postporođajno razdoblje. Nadam se da će vam ovi tekstovi biti zanimljivi i da će vam koristiti.

Kilogrami u trudnoći

Ja sam Eva, medicinska sestra koja studira kineziterapiju i imam iskustva u radu s trudnicama i bebama. Ali zapravo sam mama jednog i u iščekivanju drugog malog čuda. Rodila sam prije godinu i pol dana i imala sam “sreće” da nisam u tih 9 mjeseci, niti u još dodatnih godinu dana dojenja dobila niti jedan kilogram viška. O ovome se ne priča tako često i stvarno ne znam jesam li za vrijeme svoje trudnoće igdje naišla na članak o tome koliko ćete često i jako biti gladne za vrijeme dojenja. Ako za vrijeme trudnoće jedete za dvoje, onda za vrijeme dojenja jedete za četvero!

Većina trudnica koje znam je za vrijeme trudnoće, uz kilograme vezane za bebu i sve produkte trudnoće koji tada nastaju u našem tijelu, dobila i nekoliko kilograma koji su tu bili zbog velikih količina nezdrave hrane ili neuravnotežene prehrane. Onda nakon poroda dolaze one priče – “ajme kako sam se udebljala, moram početi vježbati”…pa krene dojenje, pa ste umorne i “zašto bi trenirale dok dojite, to sigurno nije zdravo”. Nerijetko se javljaju razni bolovi vezani upravo uz taj višak kilograma koji našem tijelu smeta ili pak uz prerano započinjanje treninga koji nije pod stručnim vodstvom i koji će vam donijeti više štete nego koristi.

Voljela bih se vratiti na ono gore spomenuto. Rekla sam da sam imala sreće proći kroz trudnoću i dojenje bez nakupljanja viška kilograma i celulita, ali tu se radi prvo o svemu drugome, a tek na kraju o sreći, odnosno genetici. Prvo se radi o vašoj želji i odluci. Želite i odlučile ste da ćete imati zdravu i aktivnu trudnoću? Ako je liječnik potvrdio da je sve u redu, da je trudnoća uredna i sigurna i da možete i trebate redovito vježbati za zdravlje sebe i svog djeteta, hoćete li? Hoćete li samo povremeno udovoljiti svojim iznenadnim trudničkim žudnjama za kolačima i brzom hranom (mislim da sve trudnice znaju o kakvim žudnjama pričam :P) ili ćete si udovoljiti baš svaki put, a za uzvrat se tješiti bapskim pričama da ste trudne i da u trudnoći smijete i morate jesti stalno i koliko god ima?

 


U nastavku ću napisati nekoliko kratkih smjernica za zdravu trudnoću po kojima možete provjeriti čega se već pridržavate, a što vam je među slabijim točkama. Napominjem da ovo nije znanstveni rad kojeg se morate pridražavati, niti je put jednak za svakoga. Trudnoća je vrlo posebno razdoblje u kojem najprije morate slušati svoje tijelo i svoje dijete. Posavjetujte se sa svojim liječnikom prije započinjanja bilo kakvih tjelesnih aktivnosti kako biste sa sigurnošću znale da je sve u redu i da se možete opustiti. Niti jedna aktivnost vam neće donijeti ništa dobro ako cijelo vrijeme razmišljate u negativnom smjeru – “je li ova vježba štetna, osjetila sam dijete da se pomaknulo, sigurno mu to što radim smeta i boli…”. Ako ste se savjetovale s liječnikom i kasnije svojim trenerom koji vam je objasnio kako vježbati, što je dobro, a što treba izbjegavati, no vi i dalje imate ovakve ili slične misli, radije prestanite s tim što radite jer vam tako stvarno ne može donijeti ništa korisno.

Kratke smjernice za zdravu trudnoću

Pa, započnimo:

1. U trudnoći su jake glavobolje veoma česte, one su najčešće bezopasne i javljaju se zbog velikih hormonalnih promjena, a nestaju spontano nakon nekoliko mjeseci. Ali ne želite ih dodatno pojačati zbog dehidracije organizma, stoga biste trebale tijekom dana često piti manje količine vode, ukupnog iznosa oko 2 do 2.5 litre. Ukoliko trenirate ta količina još se povećava.

2. Zdrava i balansirana prehrana ključna je za zdravu i sigurnu trudnoću, ali isto tako i za što manje problema s kilogramima nakon nje. Trebale bi jesti što više voća i povrća, citrusno voće također je u redu i sigurno je za vaše dijete, no kod njega se može javiti problem sa žgaravicom, pa ukoliko znate da ste joj sklone izbjegavajte takvo voće. Ukoliko vam ne smeta, slobodno se napunite vitaminima. Jedite puno zelenog lisnatog povrća, mahunarke su također poželjne jer obiluju proteinima i kalcijem, samo pripazite na količinu zbog napuhavanja. Jedite i bijelo i crveno meso, ribu, općenito bi trebale povećati količinu proteina u svojoj prehrani kako bi omogućile rast novog tkiva. I nipošto nemojte izbaciti ugljikohidrate u obliku riže, krumpira, pašte ili palente. Raznovrsna prehrana je dobra i ugljikohidrati su dobri. Želite imati energije i želite se osjećati dobro.

3. Uzmite dodatnu suplementaciju. Folna kiselina je jedan od bitnijih dodataka koji bi bilo poželjno početi uzimati i prije samog začeća, ali sasvim je u redu uzeti ju i tek kada utvrdite trudnoću. Zatim, razne kombinacije vitamina i minerala u obliku prenatalnih suplemenata – multivitamini koji u jednoj kapsuli sadrže većinu potrebnih nutrijenata trebali bi također biti na vašoj polici.

4. Budite fizički aktivne. Ukoliko prije trudnoće niste bile aktivne, započnite s laganim osnovnim vježbama koje bi vam trebala pokazati stručna osoba kako nešto ne biste izvodili nepravilno. U tom slučaju vježbajte 3 puta tjedno, od 30 minuta do sat vremena. Ukoliko ste i prije bile aktivne, možete nastaviti sa sličnim treninzima samo smanjite intenzitet i opterećenje u pola. Ukoliko ste radile treninge koji su sadržavali i teške utege, kilaže smanjite za 50%. U ovom slučaju možete vježbati 4 puta tjedno, ne dulje od sat vremena ili svaki dan, ali u trajanju od pola sata. Najbolji oblici treninga za trudnice su razni pilates treninzi, korektivna gimnastika i naravno vođeni treninzi namijenjeni trudnicama. Ukoliko niste taj tip i volite vježbati same u teretani, pobrinite se da vam stručna osoba napiše program po kojem se možete voditi.

5. Dovoljno spavajte. U trudnoći će vam trebati više sna i odmora, posebice za vrijeme prvog tromjesečja. Pobrinite se da tijekom noći imate dovoljno sati sna i da preko dana imate barem nekoliko minuta za kratki odmor i podizanje nogu u zrak. Pogotovo ako radite posao u kojem puno stojite ili sjedite. Priuštite si masažu ili neku drugu vrstu opuštanja (izbjegavajte saune i bazene u kojima se kupaju i drugi ljudi zbog raznih bakterija). Provjerite je li osoba stručna za masažu trudnica, a onda se opustite i uživajte, mislite pozitivno, vidite svoje dijete zdravo, sigurno, kako se dobro razvija, zamišljajte porod kakav želite i odlazak iz bolnice sa svojom zdravom bebicom. Iskoristite te trenutke kako bi se napunile energijom i pozitivom.

 

Nadam se da ćete izvući nešto korisno iz ovog teksta ili naučiti nešto što dosad niste znale i potrudite se učiniti najbolje što možete za sebe i svoje dijete.

Želim vam lijep dan te sigurnu i zdravu trudnoću! 🙂

 

POLLEO SPORT

Vidi sve
Elasti Joint, 384 g - Orange
Elasti Joint, 384 g - Orange
49.99
Read more
Polleo Sport vreća za boks, 175 cm
Polleo Sport vreća za boks, 175 cm
152.99
-10%
Read more
Melatonin 1mg, 180 tableta
Melatonin 1mg, 180 tableta
19.99
Read more
CLA 1000mg, 60 kapsula
CLA 1000mg, 60 kapsula
16.99
Read more
Protein Cookie, 75 g - Double Chocolate
Protein Cookie, 75 g - Double Chocolate
2.99
Read more
BCAA, 250 g
BCAA, 250 g
11.99
-40%
Read more
Magnezij 375 mg, 100 kapsula
Magnezij 375 mg, 100 kapsula
19.99
Read more
100% Whey Gold Standard, 900 g - White Chocolate Raspberry
100% Whey Gold Standard, 900 g - White Chocolate Raspberry
44.99
Read more
BCAA 1000, 200 kapsula
BCAA 1000, 200 kapsula
29.99
Read more
BCAA 1000, 400 kapsula
BCAA 1000, 400 kapsula
49.99
Read more
Creatine 2500, 200 kapsula
Creatine 2500, 200 kapsula
41.99
Read more
Cink, 15 mg, 100 kapsula
Cink, 15 mg, 100 kapsula
14.99
Read more
Zeleni čaj, rinfuza, 500 g
Zeleni čaj, rinfuza, 500 g
9.99
Read more
L-Carnitine Liquid, 25 ml, 20 ampula - Peach
L-Carnitine Liquid, 25 ml, 20 ampula - Peach
39.99
Read more
FlavDrops, 50 ml - Vanilija
FlavDrops, 50 ml - Vanilija
6.99
Read more
Creatine, 500 g
Creatine, 500 g
44.99
Read more
L-Glutamine, 600 g
L-Glutamine, 600 g
34.99
Read more
Bučica gumirana 4 kg Atleticore
Bučica gumirana 4 kg Atleticore
12.79
-20%
Read more
Vitargo +Electrolyte, vrećica, 70 g
Vitargo +Electrolyte, vrećica, 70 g
2.99
Read more
Vitargo Carboloader, vrećica, 75 g
Vitargo Carboloader, vrećica, 75 g
2.99
Read more

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Building Body premium

Pridruži se BB obitelji potpuno besplatno i ostvari razne pogodnosti:

 

pristup premium sadržaju

najnovije vijesti iz svijeta fitnessa

prijava na naš newsletter

ekskluzivni popusti u Polleo Sportu

Registriraj se