Promotivna literatura o žitnim travama još iz 1950. godine tvrdila je da iste sadrže sve poznate nutrijente potrebne ljudima osim vitamina D. Daljnje laboratorijske analize pokazale su kako dehidrirane žitne trave sadrže široki spektar nutrijenata – od kojih su neki u velikim koncentracija, dok se neki mogu naći samo u malim količinama.
Što sadrži ječmena trava?
Prašak od dehidrirane ječmene trave, tablete i kapsule nisu multivitaminske tablete, već koncentrirane kombinacije nutrijenata. Svi nutrijenti prisutni u ječmenoj travi surađuju i služe kao potpora u raznim tjelesnim procesima. Na primjer, vitamin C pomaže u apsorpciji kalcija i željeza. Željezo je potrebno za pretvorbu betakarotena u vitamin A. Kalcij i piridoksin pomažu u apsorpciji vitamina B12 koji je esencijalan za aktivaciju folne kiseline. Svi navedeni nutrijenti mogu se naći u ječmenoj travi.
Prednosti ječmene trave
Ječmena trava isto tako sadrži 30 puta više vitamina B1 i 11 puta više kalcija od kravljeg mlijeka, 6.5 puta više karotena i gotovo 5 puta više željeza od špinata te gotovo 7 puta više vitamina C nego naranče. Sadrži i velike količine organskog natrija koji razgrađuje kalcij spremljen u zglobovima te isto tako zamjenjuje izgubljene količine organskog natrija u ovojnici želuca, što pomaže u probavi poboljšanjem proizvodnje hidroklorične kiseline u želucu. Ljudi već godinama koriste sok od celera zbog količine organskog natrija koju posjeduje (28 mg na 100 grama), no usporedite to s količinom koju sadrži ječmena trava (775 mg na 100 grama).
Ječmena se trava tijekom žetve sastoji od 45% proteina te ne sadrži masnoće. Enzimi koje sadrži su potrebni za regulaciju tijela – bez njih naše stanice ne bi mogle funkcionirati. Ječmena trava sadrži jednu od najvećih koncentracija enzima SOD (superoxid dismutase) koji je snažan antioksidans i štiti stanice od štetnih slobodnih radikala.
Ječmena trava sadrži jedan od najkorisnijih nutrijenata – klorofil, prirodni detoksikant koji čisti crijeva od spremljenih toksina. Naravno, nije potrebno piti sokove od žitnih trava kako bismo dobili klorofil koji je prisutan i u tamnozelenom lisnatom povrću. No, zapitajte se koliko obroka od takvog povrća jedete dnevno i količina koju bi trebalo konzumirati kako bi se zadovoljile potrebe tijela za klorofilom.
Zelena hrana
Nutrijenti iz zelene hrane poboljšavaju cirkulaciju i zdravlje krvi. Željezo, folna kiselina, vitamin C, vitamin B12, piridoksin i proteini – sve od navedenog potrebno je za proizvodnju i održavanje vitalnosti crvenih krvnih stanica i razine hemoglobina. Klorofil je isto koristan u tim procesima.
Treba naglasiti kako prašak od ječmene trave ne sadrži gluten te time ne može izazvati alergijske reakcije vezane uz gluten.
Ječmena trava je glavni sastojak zelenih smoothieja. Ubacite ju u blender s nekim povrćem, začinima ili ju pomiješajte s voćem, jojjgurtom i medom. Najjednostavnije je konzumirati ju kao napitak – u kombinaciji s vodom ili voćnim sokovima. Također, može se koristiti u pripremi umaka ili domaćih energetskih pločica.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.