Važnost pokreta i kretanja
Kretanje, sve oko nas se kreće. Savladavanje prostora i prepreka kako bi se maknuli s točke A i došli do točke B. Potreban nam je pokret kao osnovni dio kretanja. Pokret se može raditi u bilo kojem zglobu ljudskoga tijela.
Taj pokret i kretanje često zna biti bolno, ograničeno, neskladno i krivo.
Bolan pokret je svaki onaj koji napravite, a nešto vas boli. Samim time tijelo kompenzira negdje u tijelu za taj pokret, čime dovodi do toga da će se pokret u tijelu ograničiti ako neće biti pravilno zbrinuti. Bol će se radi neravnoteže pojaviti negdje drugdje i tako će unedogled skakati s jednog mjesta na drugo, a mi nećemo uopće biti svjesni što nam se događa s tijelom.
Neskladno je isto razvijeno ovom kompenzacijom, čime jedna strana u funkciji i snazi prestiže drugu. Pa tako imamo dominantnu ruku ili nogu. Jeste li razmišljali o tome koliko zapravo ta dominacija može naškoditi vašem centru. Svako naginjanje i snazi ili korištenju na jednu ili drugu stranu znači dugoročno nestabilnost centra. Iako se centar tijela uvijek štiti, tako da ekstremiteti uvijek prvi pate.
Krivo bi se smatralo nepravilan uzorak kretanja. Od puzanja do hodanja, trčanja ili skakanja svako kretanje ima svoje zakonitosti kojima je najekonomičnije, učinkovitije i sigurnije. Primjer bi bilo hodanje ili možda još češća greška hodanje uz stepenice to jest penjanje. Osoba koja nema problema s koljenima, ako se nepravilno penje ovisno o izdržljivosti svojeg tkiva postepeno će doći do ozljede.
Ograničeno proizlazi najčešće iz boli. Jer nakon, naprimjer upale, tetiva često gubi na fleksibilnosti ako ju se nije pravilno tretiralo. Ako vas zglob ne boli kada ga iskrenete to nije dobro jer bol je dobra i bol nam je prijatelj dok god ju razumijemo i djelujemo prema njoj pravilno.
Prvi cilj treninga bi vam trebao biti pokret i kretanje bez boli. Postizanjem toga postići ćete višu sigurnost vježbanja.
Drugi cilj je ispravljanje nepravilnih uzoraka kretanja. Svako kretanje koje možete zamisliti ima svoje zakonitosti. Primjeri kretanja su hodanje, trčanje, iskoraci, zakoraci, čučnjevi, skokovi, podizanja, spuštanja, puzanja, gaženje, nakorak, pretklon i još ih je jako puno. Svaka vježba koju radite može biti još bolja i jako rijetko savršeno izvedena ali cilj je težiti prema tome kako bi maksimalno zaštitili svoje tijelo i omogućili mu što dulji radni vijek.
Čak i da ne trenirate, pobrinite se za pokret i kretanje bez boli. Potražite savjet stručnjaka kako bi vam tijelo što dulje služilo.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.