Jeste li se ikad zapitali zašto kada provodite dijetu i dođete do određene razine postotka tjelesne masti, bez obzira na to što radite, tijelo jednostavno ne dopušta da izgubite više od toga? To se može svesti na identificirani fenomen koji se u svijetu fitnessa naziva “set point”.
Riječ je o načinu fiziološke regulacije vaše tjelesne težine na određenoj razini. Postoje različiti unutarnji procesi koje tijelo provodi, a kojima koordinirano nastoji prilagoditi unos i potrošnju energije tako da se održava određena količina tjelesne masti. Svakom pokušaju odstupanja od unaprijed određene razine tjelesne masti tijelo će se aktivno oduprijeti. Također, u našem tijelu postoji regulatorni sustav koji je stvoren za održavanje tjelesne težine na fiksnoj razini.
To je slično ostalim sustavima koje imamo u tijelu koji reguliraju razinu glukoze u krvi i tjelesnu temperaturu na određenoj razini. Tijelo će se pokušati zaštititi od toga da budete preteški ili postanete premršavi pomoću mehanizma u hipotalamusu u našem mozgu koji se naziva adipostat.
Što je adipostat?
Osobi koja je na dijeti već dugi niz mjeseci tijelo će nastojati vratiti tjelesnu težinu na zadanu vrijednost. Adipostat to čini aktivirajući osjećaj gladi tako da osjećamo potrebu za povećanim kalorijskim unosom ili usporavanjem tjelesnog metabolizma, što će uzrokovati debljanje.
Samo zato što će naše tijelo održavati količinu tjelesne masti na određenoj razini, ne znači da ju ne možemo promijeniti. Razinu tjelesne masnoće možemo promijeniti odgovarajućom kombinacijom vrste i trajanja treninga te količinom nutrijenata koje unosimo putem hrane.
Hormon koji je neprijatelj mršavljenja
Leptin je hormon koji izlučuju masne stanice, a koji neuroendokrinim putevima utječe na potrošnju energije i unos hrane. Najvažniji faktor životnog stila koji spomenuti “set point” može sniziti više od bilo kojeg drugog faktora jest redovito vježbanje.
Promjene u načinu života trebale bi biti dugoročne, a ne privremene poput pokušaja gubitka nekoliko kilograma prije godišnjeg odmora ili nekog drugog važnog događaja. Kao što smo ranije spomenuli, naše prehrambene navike reguliraju centri za hranjenje i sitost smješteni u hipotalamusu, a i hipofiza koja reagira na tjelesne signale koji ukazuju na zalihe masti i glad. Tvari koje su ključne za ovaj proces uključuju glukozu (šećer), inzulin i leptin.
Poznato je da porast razine leptina potiskuje apetit, a pad potiče apetit. Ljudi s prekomjernom tjelesnom težinom obično imaju višu razinu leptina koja pada kako se tjelesna težina gubi. Ovaj sustav djeluje kao samobalansirajući biološki mehanizam, posebno za sprečavanje gladovanja stimulirajući apetit s gubitkom tjelesne težine i za smanjenje apetita pri dobivanju na težini.
Što se događa kada padne razina leptina?
Kad razina leptina padne, to vašem mozgu šalje poruku da ste gladni, što zatim pokreće reakciju koja će usporiti metabolizam čime se sagorijeva manje tjelesne masti, razgrađuje mišićna masa i počinje skladištiti tjelesna masnoća i povećavati apetit. Ti su normalni odgovori vašeg tijela neophodni da bi nas održali na životu čak i uz ozbiljna kalorijska ograničenja, ali otežavaju gubitak tjelesne masnoće.
Faktori koji utječu na razinu leptina
Leptin izlučuju masne stanice i što više imamo tjelesne masti, to je veća razina leptina. No kako se smanjuju zalihe tjelesne masti, tako pada i razina leptina. Razina leptina također odgovara vašem unosu kalorija – kada smanjite kalorije, razina leptina također se smanjuje.
Razine leptina varirat će zajedno s inzulinom, hormonom koji oslobađa gušterača i koji održava razinu šećera u krvi stabilnom. Kada su vaše razine inzulina niske, npr. kada netko provodi dijetu s malim unosom ugljikohidrata, razina leptina se smanjuje. Možete primijetiti da kada se kalorije agresivno “režu” da bi se izgubila tjelesna masnoća i/ili smanjite unos ugljikohidrata, to je teže izgubiti višak masti, što znači da tijelo djeluje protiv vas.