Kako bismo očuvali naše zdravlje, veoma je bitno pripaziti na usvojene navike koje radimo tijekom i nakon obroka. Ako želimo da sam proces razgradnje hrane bude bez smetnji, moramo obratiti pozornost na radnje koje mogu nauditi našoj probavi.
Ovo su neke od učestalih i veoma opasnih navika koje bismo trebali naučiti izbjegavati:
1. Pušenje
Dobro ste se najeli za ručak, i baš nakon jela naviknuli ste si zapaliti cigaretu uz čašu vina ili kave kako bi se opustili. Ako to često radite, trebali biste razmisliti da odbacite ovu lošu naviku zauvijek. Naime, pušenje nakon obroka neće doprinijeti probavi hrane upravo zato što se nikotin veže za višak kisika potrebnog za probavu. Posljedica je apsorpcija kancerogenih tvari u tijelu.
2. Volite pojesti voće
Desert nakon obroka je učestala pojava. Mnogi od nas nakon slanijeg jela posežu za voćem, kako bi se osladili na zdrav način. No, pritom ne shvaćaju da rade jako lošu stvar. Stvar je u tome da se voće probavlja brže od drugih obroka, stoga će vaš prethodni obrok usporiti probavljanje voća. Štetna posljedica je moguća fermentacija u crijevima što će dovesti do neugodne žgaravice ili drugih probavnih smetnji. Ako jako volite jesti voće, jedite ga ujutro kako biste dobili puno energije za novi dan ili ga konzumirajte sat vremena ili dva nakon jela.
3. Vježbate
Ponekad nam je raspored toliko ispunjen da jednostavno nemamo vremena ubaciti svaku svoju aktivnost u njega. Neki od nas imaju naviku vježbati odmah nakon većeg obroka. Možda je to dobar način za sagorijevanje kalorija, no takav potez mogao bi uzrokovati neugodne posljedice poput mučnine i žgaravice. Laganija aktivnost nakon jela je puno bolja opcija od intenzivnog treninga.
4. Navikli ste utonuti u san
Ukoliko odete na spavanje nakon obilnijeg obroka, vaš želudac neće biti najsretniji. Iako je ova biološka potreba nekad jača od nas, moramo ju pokušati ignorirati. Ležeći položaj nije prirodan nakon obroka, a također nije dobar za probavu jer želučani sokovi ne mogu odraditi svoju funkciju. Odlučite se za laganu šetnju nakon ručka ili večere.
5. Tuširanje
Tijekom tuširanja, protok krvi u tijelu se mijenja. Krv nastoji što brže doprijeti do površine kože kako bi organizam bolje podnio promjenu temperature. Tako će količina krvi koja pomaže u probavljanju hrane biti smanjena, a to će s druge strane usporiti probavu. Nakon obroka, napravite pauzu prije tuširanja od barem pola sata.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.