Moguće je da ste i vi od nove godine odlučili promijeniti prehrambene navike i počeli ste se zdravije hraniti. Iz svoje prehrane izbacili ste junk food i slatkiše, a počeli ste paziti da je u vašim obrocima više proteina i povrća. Takav režim na početku može biti težak, dok se postupno ne naviknete na drugačiji jelovnik, a osobito ako se uz to jave i neke neugodne nuspojave. To nije ništa čudno jer je vašem tijelu potrebno neko vrijeme kako bi se prilagodilo promjenama, stoga morate biti malo strpljivi dok se ne naviknete na novi, zdraviji način života. U nastavku provjerite koje su to ne baš ugodne nuspojave koje se mogu javiti ako ste tek počeli sa zdravom prehranom.
1. Problemi s probavom
Ako ste odjednom počeli konzumirati puno voća i povrća, onda vaše tijelo iznenada dobiva jako puno vlakana koja do sada nisu (skoro nikada) bila na vašem jelovniku. Jedna od mogućih nuspojava jesu problemi s probavom. Ukoliko do toga dođe, smanjite unos voća i povrća na nekoliko dana, a zatim ga postupno uvodite u svoju prehranu u sve većim količinama. U slučaju nedovoljnog unosa tekućine može doći do zatvora. Naime, ako jedemo puno vlakana ona se u našem tijelu ‘napuhavaju’ i uzrokuju zatvor. Stoga, pripazite da svakodnevno pijete dovoljno vode.
2. Udebljali ste se
Vjerojatno se pitate kako je to uopće moguće. Izbacili ste sve slatkiše, ne jedete bijeli kruh, izbjegavate ugljikohidrate kasno navečer… Malo je vjerojatno da ćete se udebljati od previše borovnica ili jagoda. Međutim, tu je i hrana koja nas lako prevari – mislimo da jedemo zdravije, ali nismo svjesni da i zdravije namirnice mogu imati puno kalorija. Primjerice, kad se prebacite na zdravu prehranu, sve počnete pripremati na kokosovom ulju. Naravno da je to jako zdrava zamjena za ulje i ima mnogo dobrobiti za naš organizam, ali svejedno sadrži puno kalorija. Osim toga, često nas u dućanima zavaraju namirnice za koje mislimo da su zdrave jer su, primjerice, bez glutena ili bez masnoća, a zapravo to nije uvijek tako. Naime, namirnice bez glutena zdravija su opcija samo za osobe koje su intolerantne na gluten. A što se tiče ‘light’ proizvoda, bez masnoća… Sljedeći put u dućanu provjerite koliko se u takvim namirnicama nalazi šećera. Jedite punomasni jogurt (ili potražite stvarno zdravu alternativu bez šećera) bez dodataka. Jednostavno u običan jogurt sami dodajte voće po izboru.
3. Plinovi i nadutost
Ovo je vjerojatno najneugodnija nuspojava koja se može pojaviti ako naglo promijenite svoje prehrambene navike. Odjednom imate osjećaj da ste cijeli dan ‘napuhani’. Naime, povrće (osobito brokula, kupus, cvjetača i prokulice) je puno hranjivih tvari koje su dobra preventiva od kancerogenih bolesti, sadrže puno vitamina i minerala, ali istodobno imaju i negativne nuspojave – u našem tijelu proizvode plinove. Zbog toga se preporučuje da ove vrste povrća postupno uvodite u svoj jelovnik. Dobro rješenje je da povrće koje vam uzrokuje neugodan osjećaj nadutosti kombnirate s povrćem koje vam ne stvara nikakve probleme. Primjerice, pripremite tikvice i papriku na kokosovom ulju i dodajte malo brokule. Svaki put pomalo povećavajte količinu tog povrća kako bi se tijelo postupno navikavalo na takve namirnice.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.