Proksimalni tibiofibularni zglob predstavlja spoj između gornjeg platoa tibije i glavice fibule.
Ovakve ozljede događaju se rijetko, međutim kada do nje dođe, osjeća se bol u zakoljenoj jami koja je lokalizirana više lateralno. Ozljeda može biti vrlo ozbiljna, stoga je potrebno posvetiti se njezinu izlječenju što je prije moguće kako bi rezultat terapije bio što bolji.
U blizini se nalazi peronealni živac te može doći do iritacije samog živca. To se može očitovati trncima u potkoljenici. Nadalje, povrijeđena osoba može osjećati trnce lokaliziranog područja ozljede. Ozljeda može biti odmah vidljiva, iako dislokacija tibiofibularnog zgloba katkad može biti preskočena tijekom kliničkog pregleda te simptomi ne moraju uvijek biti karakteristični.
Simptomi nestabilnosti tibiofibularnog zgloba
- Nestabilnost zgloba koljena i tibiofibularnog zgloba, osobito kod dubokog čučnja
- Mogući vidljiv pomak kosti fibule
- Iritacija n. peroneusa
Kod akutnih ozljeda, prisutna je bol, blaga ili velika nestabilnost, vidljiv je otok na lateranoj strani koljena. Prilikom savijanja koljena i izvođenja testa žabljih usta za lateralni kolateralni ligament možemo dobiti pozitivan znak. Često je ozljeda preskočena i liječi se kolateralni lateralni ligament. Međutim, fibula je uzglobljena distalno s talusom i tibijom te je vrlo često prisutna bol u distalnom dijelu s lateralne strane gležnja kod jačeg pritiska na ligamente i muskulaturu koja okružuje lateralni maleol.
Kod kroničnih ozljeda, bol je prisutna kod pasivne ekstenzije i kod potpune fleksije koljenog zgloba. Bol se uvijek javlja straga i lateralno.
Akutni slučajevi često se rješavaju vrlo lako, osoba provodi 2 tjedna u imobilizaciji i potpunoj ekstenziji koljenog zgloba. Nakon 2 tjedna imobilizacije kreće se sa vježbama jačanja okolne muskulature što većinom dovodi do poboljšanja i stabilnosti tibiofibularnog zgloba.
Kronični slučajevi iziskuju fizioterapijske procedure i namještanje proksimalnog tibiofibularnog zgloba posebnim tehnikama. Ne pokušavajte sami namjestiti svoj zglob ukoliko imate sličan problem.
Krajnje rješenje je operacija. Osoba provodi 6 tjedana na štakama bez ikakvog opterećenja noge. Nakon 6 tjedana odbacuju se štake, kreće se uvodnim vježbama vožnje bicikla bez otpora. Nakon 16-20 tjedana osoba se većinom može vratiti svojim prijašnjim aktivnostima i živjeti bez boli.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.