Iako izgovori nikada nikuda ne vode (osim u stagnaciju) možda za žalopojku iz naslova ima(m) rješenje!
Slažem se da prelazak sa nedovoljna 3 na 6 kvalitetnih obroka dnevno, može predstavljati veliku prepreku do snažnog i mišićavog tijela. Pripremiti svu tu količinu hrane i konzumirati je samo u obliku ”klasičnih/čvrstih obroka” oduzet će dosta vremena i onim ambicioznijima.
Ipak, jedna poslovica kaže: ”Kad ima volje, ima i načina”, a nadam se da će upravo ovo postati vaš način rješavanja problema kada vam mišići gladuju, a vi nemate vremena jesti svaka 3 sata. Moj način rješavanja tog problema je konzumacija 4 tekuća obroka između 4 čvrsta obroka (naizmjenično čvrsti pa tekući, i tako svaka 3 h). Na taj način dnevno unesem 8 visoko kvalitetnih proteinskih obroka – što bi samo sa ”čvrstom hranom” bilo jako teško (što zbog vremena i namirnica, ali i probave)!
Upamtite, da bi ste uspjeli u izgradnji tijela prehrana mora biti konstantna!
Jednom preskočen obrok zauvijek je izgubljen!
Kasnije se ne može nadoknaditi sa većim obrokom jer tijelo odjednom apsorbira samo određenu količinu nutrijenata, dakle sav višak je neupotrebljiv – osim kao tjelesna mast! Ili, možete gledati na preskočeni obrok kao na preskočeni trening! Zapravo je još i gore, jer se mišići obnavljaju i rastu između treninga – ali samo ako imaju dovoljno nutrijenata na raspolaganju!
Dakle imamo samo dvije mogućnosti – katabolizam/razgradnju ili anabolizam/izgradnju mišića, naš zadatak je naravno da osiguramo ovo drugo!
Pravilo 5 P – Proper Preparation Prevents Poor Perfomance!
Kako se ipak ne bismo pretrpavali samo sa “umjetnom hranom”, odnosno proteinskim prahovima (koliko oni god kvalitetni bili) – jer prirodna hrana treba biti osnova pravilne i zdrave prehrane – ovo je moj primjer “tekućeg obroka” iz blendera, koji štedi vrijeme, a sadrži hranu koji svakodnevno jedemo.
Važno je znati: za probavljanje većeg obroka u čvrstom stanju potrebno je oko 2 – 5 sati (ovisno o sastavu hrane: za UH oko 90 min., za proteine 3 – 4 sata, a za masti i preko 5 sati); za manji obrok treba 2 – 3 sata; dok je za sljedeći tekući obrok potrebno svega 1 – 2 sata za probavu, što je još jedna njegova ogromna prednost!
Proteinski shake s bjelanjcima
Ako vam se ideja da pomiješate bjelanjke sa voćem i proteinima od npr. čokolade ne čini previše privlačna – možda ste u pravu! 😀
Ipak razmislite još jednom, jaja su uz mlijeko jedno od najkvalitetnijih namirnica, a upravo su bjelanjci idealan izvor dijetalnih proteina, savršenog aminokiselinskog sastava.
Ova kombinacija bjelanjaka, mlijeka, posnog sira i proteina u prahu predstavlja savršenu kombinaciju “sporih proteina” koje možete konzumirati tijekom dana.
U blender ubacite:
- bjelanjke od 17 jaja (bez žutanjaka), koje ste prethodno skuhali na srednjoj temperaturi u teflonskoj tavi sa nešto vode i uz često miješanje (kao kad radite kajganu) i koje ste ostavili da se ohlade.
Jeftinija i jednostavnija varijanta je da kupite tekući bjelanjak (Super Konzum ili Interspar/Arena centar; 20 kn je jedna litra, a sadrži 35 bjelanjaka što je oko 100 g proteina! Priprema tekućeg bjelanjka ista je kao i kod običnih, gore opisanih; - 2 mjerice nekog proteinskog praha, može i whey (oko 40 – 50 g proteina);
- 0.5 l mlijeka ili jogurta;
- 250 gr posnog sira;
- 1 bananu;
- 50 g smrznutog miješanog voća / Šumsko voće Ledo (višnja, malina, jagoda, kupina, crveni i crni ribiz).
Zatim sve dobro sameljite dok ne postane tekućina. Ako je smjesa previše gusta dodajte vode i dobili ste oko litru i pol domaćeg visokoproteinskog šejka. To je dovoljno za 4 vrlo ukusna proteinska obroka za čiju konzumaciju ne treba puno vremena pa ih možete ponijeti na posao, školu ili faks. Svaki obrok ima oko 33 g proteina uz minimum UH i masti.
Sastav 1500 ml / 740 kalorija: 130 g proteina; 35 g ugljikohidrata; 10 g masti.
Također možete dodati i zobene pahuljice/100 g ima 60 g UH (ovisno o količini ugljikohidrata koje dnevno unosite), ali ih treba ostaviti da malo ‘odstoje’ dok ne nabubre, pa tek onda sve sameljite. Prema želji, radi okusa možete dodati: kokosovo brašno, cimet i sjemenke lana (mljevene).
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.