Ako se pitate kako smršavjeti, odgovor je u teoriji vrlo jednostavan. Morate unositi manje kalorija nego što ih trošite. To je točno, ali na proces mršavljenja utječu i drugi čimbenici, poput unosa proteina, tjelesne aktivnosti, stresa i, naravno, sna.
Spavanje ne utječe izravno na ovu jednadžbu. Ako spavate vrlo malo i još uvijek imate energetski deficit, brojevi na vagi će pasti. Međutim, to ima vrlo velik utjecaj na kvalitetu i poteškoće kod mršavljenja.
Saznajte kako nedostatak sna utječe na naše tijelo.
Trošimo li energiju tijekom spavanja?
Postoji mit da je san vrlo energetski zahtjevan. To, naravno, nije slučaj. Tijekom spavanja potrošnja energije za 10% je manja od bazalnog metabolizma. Bazalni metabolizam je potrošnja energije u mirovanju, praznog crijeva i bez mentalnog ili fizičkog stresa.
Potrošnja energije uistinu je manja u snu, ali nama je prijeko potrebna. Tijekom sna oporavljamo se i psihički i fizički, što je također vrlo važno za regeneraciju. Ako želite smršavjeti, preporučujemo najmanje 7 sati sna noću. Zapamtite i da tijekom spavanja ne možete posegnuti do nezdravih grickalica, a slatki snovi neće vam donijeti suvišne kilograme. 😉
Utjecaj sna
Studije iz 2010. i 2018. pokazale su da su osobe koje su spavale 7-8 sati noću i one koje su spavale samo 5 sati s istim unosom hrane izgubile jednaku količinu tjelesne težine na istoj razini tjelesne aktivnosti. To ukazuje na činjenicu da san nema izravan utjecaj na deficit kalorija. Ono što su, međutim, pronašli u ove dvije studije jest da su sudionici koji su manje spavali izgubili puno više mišićne mase. Tijekom mršavljenja naš je cilj uvijek izgubiti što više masnoće i održati što više mišićne mase. Osim dovoljnog unosa proteina, na rezultate fizičke aktivnosti utječe i san. Nedostatak sna može dovesti do poremećaja u metabolizmu proteina, što sprečava obnovu naših mišića.
Izbor hrane
Znanstveno je dokazano da će nenaspavani ljudi prije posegnuti za hranom koja je kalorična, bogata jednostavnim šećerima, masnoćama i soli. To se događa zbog umora našeg tijela i želje za energijom koja će nas držati budnima i fokusiranima. Na to utječu i hormoni leptin i grelin, poznatiji kao hormon sitosti i hormon gladi. Ako smo pospani, izlučuje se više hormona gladi i manje hormona sitosti.
Spavanje ima velik utjecaj na regulaciju tjelesne težine i sastav našeg tijela, pa ima smisla razmišljati o našim navikama spavanja i poboljšati ih.