Mjesto koje ujedinjuje sve ljubitelje sporta

Ne uspoređujte se s modelima s Instagrama (2.dio)

Je li genetika važna?

Zahvaljujući internetu i društvenim mrežama danas je fantastično to što su nam sve zamislive informacije dostupne onako kako to nije bilo nikada do sada u ljudskoj povijesti. Navodno, današnji čovjek samo u jednim dnevnim novinama dobije više informacija nego što je dobio čovjek iz srednjeg vijeka za cijeli svoj život!

Čak i ako ste potpuni početnik u vježbanju, danas je super što na raspolaganju imate nepregledni ocean informacija u vidu časopisa, e-knjiga, sjajnih fitness portala (npr. Building-body.com!), videa na You Tube-u i drugo, gdje možete naučiti mnogo toga o različitim vrstama treninga. Na raspolaganju vam je sve ono što generacije prije generacije digitalnih urođenika (engl. digital natives – prema Marc Prensky, 2001; svi rođeni nakon 1995. godine, dakle oko pojave interneta, u doba digitalnih medija – tzv. net generacije) nisu mogle ni sanjati. S druge strane, loše je to što se u tom oceanu silnog znanja možete utopiti.

Problem je što ima previše dezinformacija vezanih za bodybuilding trening (a o prehrani da i ne govorim) te mnogi potroše mjesece ili godine bez ikakve ideje u kojem smjeru idu sa svojim tijelom i/ili treningom. Pri tome u časopisima i na Instagramu gledaju (pre)savršene profesionalno snimljene fotke bodybuildera i fitness modela (o čemu sam pisao u prethodnom članku) te se s njima uspoređuju, ne shvaćajući da je većina tih plaćenih profesionalaca daleko iznad prosječne genetike.

Još veći problem nastane kada mnogi krenu kopirati njihove iznimno intenzivne programe treninga te završe pretrenirani, a nekada i ozbiljno povrijeđeni.

Stvaranje nerealnih slika o savršenim tijelima

Važno je znati da su mnogi profesionalni bodybuilderi i fitness modeli osim sjajne genetike često i ”kemijski potkovani”, ali i da najčešće nisu autori tih članaka i trening programa –iako su ispod njih uredno potpisani.

Vezano za to, zanimljivo je iskustvo jednog meni omiljenog trenera i You Tubera, brutalno iskrenog Elliotta Hulsea koji je u jednoj svojoj knjizi ”Lean Hybrid muscle” (vrlo učinkovit sistem treninga koji kombinira trenažne metode bodybuildinga, powerliftinga i strongmana – pri čemu se u potonjem okušao kao profesionalac) između ostalog opisao i svoja iskustva dok je pisao članke za renomirane svjetske bodybuilding i fitness časopise:

Otkrit ću vam jednu dobro čuvanu tajnu, koju nema šanse da saznate ukoliko niste ‘insider’ fitness industrije. Naime, često sam pisao članke i bio plaćen kao ‘ghost writer’, odnosno moj članak je bio ‘potpisao’ neki poznati profi bodybuilder ili fitness zvijezda – dakle, bilo tko koga bi uredništvo tog časopisa stavilo taj mjesec na naslovnicu.

Urednici tih časopisa svjesni su činjenice da privlačne slike fitness modela bolje prodaju i dižu tiražu nego pisana riječ. Oni znaju da vi želite izgledati poput tih modela s naslovnica i da ćete pohrliti kupiti časopis kao i ‘njegov/njezin’ program treninga.

Kada sam to saznao bio sam šokiran, vjerojatno kao i vi sada! To me je toliko frustriralo i obeshrabrilo – umjesto da me ti časopisi motiviraju ja sam ih prestao kupovati. Što to sve znači? To znači da je netko plaćen da piše, a netko da dobro izgleda. Važno je da ste svjesni činjenice da trening program o kojem čitate (i kojeg pokušavate iskopirati) najčešće nije taj po kojem trenira dotični model kojem se divite.

Kasnije sam vidio da u stvarnom životu mnogi od tih profesionalaca ne izgledaju kao u tim časopisima. Pri tome se svi oni prije snimanja definiraju i dehidriraju, zatim ih fotošopiraju, te nije čudo da čitatelji razvijaju nerealne slike o tim ‘savršenim tijelima’.

Osim toga bodybuilding trening nije jednako uspješan za svakog, a modeli koji se pojavljuju u fitness časopisima tamo su zato jer izgledaju odlično. To sigurno nema nikakve veze s preparatima koje na svakoj drugoj stranici časopisa reklamiraju i koji se svode na – brzo se nabildaj i izdefiniraj u samo tjedan dana!

Poanta je da ne budete naivni i ne vjerujete reklamama koje lažno obećavaju da se baš ”s tim i tim preparatom” može izgledati poput onih koji to reklamiraju – jer takva osoba zapravo ni ne postoji, odnosno ne bi tako izgledala bez upotrebe photoshopa.

Stoga, budite oprezni kada kupujete neki prozvod ili uslugu (online trening i/ili program treninga) od raznih fitness trenera i modela, jer iako ima onih koji pošteno rade i stalo im je do vas i vaših rezultata, još je više onih koji samo žele vaš novac.

Zato prvo obavezno istražite o osobi koja to sve promovira i prodaje. Pogledajte što osim Instagrama (gdje ima lijepe slike) radi i na drugim društvenim platformama, kao npr. na Fejsu te kako zvuči na You Tube videima (koja je njegova/njena ”filozofija”, kako razmišlja, da li živi to što promovira i sl.). Ako osim lijepih slika na Instagramu nema ničeg drugog, onda mi baš i ne djeluje uvjerljivo.

Presudna uloga genetike

Također, ne treba zaboraviti da nije svatko predodređen da izgleda kao bodybuilder ili fitness model jer genetika igra presudnu ulogu u izgradnji velikih mišića. Naravno, postoje ljudi koji fantastično izgledaju i uživo, ali treba znati da oni u samom vrhu fitness industrije imaju iza sebe dugi niz godina konstantnog rada i uz to fenomenalnu genetiku (oko 1% populacije vježbača – super easy gainers).

Tako sve ovisi o vašem tjelesnom tipu. Nije svejedno jeste li tipični ektomorf (hard gainers – koji teško dobiva na masi, ali se zato lako definira), endomorf (easy gainers – koji relativno lako dobiva na masi, ali jako mora paziti da ne dobije previše ”sala” i teže se definira) ili čisti mezomorf (iliti bodybuilding srećković – koji lako dobiva dobro definirane mišiće). Nisu svi samo jedan tjelesni tip, već postoje i kombinacije 2 tjelesna tipa (npr. ektomezomorf ili endomezomorf).

Iako uz odgovarajuću disciplinu gotovo svatko može smršaviti i izdefinirati se, izgraditi impresivnu mišićnu masu ne može svatko bez genetskih predispozicija.

To najbolje ilustrira ovaj ”gaining spectrum” populacije koja vježba (knjiga ”Beyond Brawn” Stuarta McRoberta, 1998.):

– NEAR ZERO GAINERS, 4% populacije – oni koji iznimno teško razvijaju mišićnu masu;

– REGULAR HARD/NORMAL GAINERS, 85% populacije – oni koji uobičajeno ”normalno teško” razvijaju mišiće (hard gainers);

– REGULAR EASY GAINERS, 10% populacije – najčešće su to fitness treneri, amaterski bodybuilding natjecatelji i uspješni rekreativci;

– SUPER EASY GAINERS, 1 % populacije – vježbači s fenomenalnom genetikom, tzv. genetics freaks ili high responded, odnosno oni malobrojni sretnici koji su na genetskoj lutriji osvojili Euro jackpot i koji s nezamislivom lakoćom grade mišiće i spaljuju salo (u koje spadaju većina bodybuilding i fitness profesionalaca).

S gore navedenim vam naravno ne želim ubiti volju za bodybuildingom i treningom, niti vam reći da odustanete od vježbanja i svog cilja da promijenite tijelo, svoje nezdrave navike i svoj život, već da pri postavljanju ciljeva budete realni i da ne vjerujete slijepo svemu što vidite i pročitate na netu.

Ako budete disciplinirani i uporni, još uvijek možete izgraditi tijelo i izgledati onako kako niste ni sanjali da možete. Bili vi mršavi, pretili ili izvan forme, bodybuilding trening je najbrži put da to promijenite.

“Nemoj se plašiti sporog napredovanja, plaši se stajanja.” Kineska mudrost

Osim izgleda, važno je i zdravlje

Ono što je sljedeće važno je da razdvojite natjecateljski bodybuilding od rekreativnog. Osim ako ne želite biti profesionalni bodybuilder ili se spremate za neko amatersko bodybuilding natjecanje, nemojte upasti u zamku da samo poboljšavate izgled (gradite mišiće i smanjujete masno tkivo), a potpuno zanemarite razvoj ostalih sposobnosti poput snage, izdržljivosti, mobilnosti, fleksibilnosti, eksplozivnosti i dr.

Koliko god koristan bio, bodybuilding trening često zna biti više ili manje jednodimenzionalan uz priličnu izolaciju mišića, jer se većinom fokusira na unaprjeđenje izgleda, a ne na funkcionalnost tijela. Tako možete imate savršeno mišićavo i definirano tijelo ali to još uvijek ne značiti da ste fit, niti da imate sposobnosti za druge sportske aktivnosti. Izvana možete imati privlačno tijelo, a iznutra imati lošu kondiciju i zdravlje te se uspuhati do drugog kata.

Zbog toga u svojim treninzima i sa svojim klijentima nastojim ubiti dvije muhe jednim udarcem, odnosno dobro izgledati i biti zdrav te spreman za svakodnevne životne izazove. Zato u bodybuilding treningu osim slobodnih utega i sprava koristim i druge rekvizite (girje, TRX, težinu tijela, fit ball i dr.) u obliku pomoćnih vježbi i metoda za razvoj gore navedenih sposobnosti – a isto savjetujem i vama.

Smatram da je u treningu kao i u zdravoj prehrani – ključ u raznovrsnosti!

Nema ništa loše u tome ni ako samo želite dobro izgledati (zbog čega njih 90% i krene s vježbanjem) i nikoga ne treba osuđivati ako želi vježbati samo da bi imao tijelo za plažu – jer je sigurno bolje i to nego sjediti doma pred TV-om i natrpavati se s nepotrebnim informacijama i kalorijama – ali treba znati što se s takvim pristupom dobiva, a što gubi.

Budite najbolja verzija sebe!

Još nešto bitno za kraj. Ako godinama marljivo i disciplinirano vježbate te na kojem god stupnju treninga i tjelesne forme bili, kada pogledate oko sebe vidjet ćete one koji izgledaju bolje od vas, ali i one koji bi ”ubili” za vaš izgled (takvih je vjerojatno više).

Vjerujem da je tako sa svime u životu – trebamo raditi na sebi i uvijek dati sve od sebe da bi bili još bolji, ali pri tome ne smijemo zaboraviti biti zahvalni na svemu onome što u ovom trenutku života imamo. Jer netko drugi možda svaki dan moli za ono što mi uzimamo zdravo za gotovo, i pri tome ne mislim samo na tjelesni izgled, već i na: krov nad glavom, hranu, zdravlje, prijatelje, obitelj i dr.

Svi smo mi različite tjelesne građe i genetskog/mišićnog potencijala i zato nije stvar u tome da pokušavate imati stražnjicu, ruke ili tijelo kao netko drugi već da imate SVOJE NAJBOLJE TIJELO koje možete postići.

Zato nemojte pokušavati biti najbolja verzija nekog drugog – BUDITE NAJBOLJA VERZIJA SEBE!

 

POLLEO SPORT

Vidi sve
Elasti Joint, 384 g - Orange
Elasti Joint, 384 g - Orange
49.99
Read more
Polleo Sport vreća za boks, 175 cm
Polleo Sport vreća za boks, 175 cm
152.99
-10%
Read more
Melatonin 1mg, 180 tableta
Melatonin 1mg, 180 tableta
19.99
Read more
CLA 1000mg, 60 kapsula
CLA 1000mg, 60 kapsula
16.99
Read more
Protein Cookie, 75 g - Double Chocolate
Protein Cookie, 75 g - Double Chocolate
2.99
Read more
BCAA, 250 g
BCAA, 250 g
11.99
-40%
Read more
Magnezij 375 mg, 100 kapsula
Magnezij 375 mg, 100 kapsula
19.99
Read more
100% Whey Gold Standard, 900 g - White Chocolate Raspberry
100% Whey Gold Standard, 900 g - White Chocolate Raspberry
44.99
Read more
BCAA 1000, 200 kapsula
BCAA 1000, 200 kapsula
29.99
Read more
BCAA 1000, 400 kapsula
BCAA 1000, 400 kapsula
49.99
Read more
Creatine 2500, 200 kapsula
Creatine 2500, 200 kapsula
41.99
Read more
Cink, 15 mg, 100 kapsula
Cink, 15 mg, 100 kapsula
14.99
Read more
Zeleni čaj, rinfuza, 500 g
Zeleni čaj, rinfuza, 500 g
9.99
Read more
L-Carnitine Liquid, 25 ml, 20 ampula - Peach
L-Carnitine Liquid, 25 ml, 20 ampula - Peach
39.99
Read more
FlavDrops, 50 ml - Vanilija
FlavDrops, 50 ml - Vanilija
6.99
Read more
Creatine, 500 g
Creatine, 500 g
44.99
Read more
L-Glutamine, 600 g
L-Glutamine, 600 g
34.99
Read more
Bučica gumirana 4 kg Atleticore
Bučica gumirana 4 kg Atleticore
12.79
-20%
Read more
Vitargo +Electrolyte, vrećica, 70 g
Vitargo +Electrolyte, vrećica, 70 g
2.99
Read more
Vitargo Carboloader, vrećica, 75 g
Vitargo Carboloader, vrećica, 75 g
2.99
Read more

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Building Body premium

Pridruži se BB obitelji potpuno besplatno i ostvari razne pogodnosti:

 

pristup premium sadržaju

najnovije vijesti iz svijeta fitnessa

prijava na naš newsletter

ekskluzivni popusti u Polleo Sportu

Registriraj se