Najčešće pogreške vježbača prilikom treninga:
1.Krivi ciljevi
Potrebno je imati jedan glavni cilj, odnosno želju, te mnogo malih ciljeva koji nas usmjeravaju prema onom konačnom.
Mali su ciljevi:
- odraditi trening
- danas jesti pravilno
- napraviti svaku vježbu maksimalno
- osjećati se bolje
- napraviti više i tako dalje
Što više malih zadataka obavite i što više ciljeva ispunite bit ćete bliže vašem konačnom cilju.
2.Nestrpljivost
Sad i odmah najčešće je ono što svatko od nas želi i traži. Nažalost, za dugoročne rezultate potrebni su dugotrajni rad i trud.
3.Kontinuitet
Krenem trenirati, dobijem upalu mišića pa stanem. Dođe lijepo vrijeme, idem radije na kavu.
Za kvalitetne rezultate i osjećaj u treningu potrebno je minimalno 4 treninga tjedno. Međutim, 5 do 6 treninga tjedno bi bilo najpoželjnije i najbolje. Što se pak medicinskog minimuma tiče, on iznosi 3 puta tjedno kako bi se donekle održavao zdravstveni status osobe.
4.Ustrajnost
Ne odustati čak i kada stagnira tijelo. Odraditi trening čak i ako je vrijeme loše. Čak i ako se ne osjećaš baš najbolje.
5.Dijeta
Dijeta je u definiciji način prehrane. Mi smo ju definirali kao restrikcijsku prehranu koju koristimo u svrhu mršavljenja. Najčešće se dijete baziraju na uskraćivanju nekih od 6 tijelu bitnih nutrijenata.
Ono što nije dobro jest to da tijelo dovodimo u neravnotežu u svrhu postizanja ciljeva. Najispravnije je unijeti u organizam onoga što je tijelu potrebno i koliko mu je potrebno kako bi funkcioniralo. Tek će tada naše tijelo moći odraditi sve što treba i naš će zdravstveni status biti značajno bolji.
6.Okolina
Okružite se ljudima koji će vam biti potpora. Najteže je trenirati kada nemate nekoga tko će vam reći odi na trening čak i kada se vama ne ide. Onaj koji vam kaže da odete na kavu umjesto treninga nije baš najpoželjniji fitness buddy.
7.Vrsta treninga
Danas je u ponudi jako puno vrsta treninga i aktivnosti. Pronađite onu koja vama najviše odgovara, jer poanta rekreacije jest ta da se osjećate dobro i sretno. Kao i da to želite raditi. Ako nešto vam ne ide – potrudite se, ako stvarno ne ide – promijenite.
Svi će reći kako je baš njihov program najbolji. Usprkos tomu, istina je ta da zapravo svi funkcioniraju ako vježbate u kontinuitetu i pri tom ustrajete.
8.Odjeća i obuća
Kako bi zaštitili svoje tijelo potrebno je imati adekvatnu obuću. Ovo ne čudi s obzirom na to da su vam stopala prvi kontakt s podlogom. Točnije, upravo se preko stopala svo opterećenje i udarci prenose po tijelu i sakupljaju u najslabijem dijelu vašeg lanca pokreta.
Kvalitetna obuća može značiti veliku razliku u tome hoćete li se ozlijediti ili nećete. Odjeća je bitna kako vam ne bi bilo prehladno ili prevruće. Ne smije vas žuljati niti biti neugodna. Sve vam to odvlači koncentraciju od treninga.
9.Kvaliteta izvedbe vježbi
Kada bi gledali kako se najbolje zaštititi od ozljeda, rješenje bi našli u pravilnom izvođenju vježbi. Krivo izvođenje vježbi može usporiti naše rezultate i do 90%. K tome, može nas unazaditi putem ozlijede te nas kočiti vremenski s obzirom na to da bi u tom slučaju rezultati dolazili znatno sporije. Kako bi vam približili pravilnu izvedbu vježbi s vlastitim tijelom pripremili smo dva videa za vas.
Uz to, potrebno je naglasiti razliku između čučnja s opterećenjem i bez opterećenja.
Učenje 1
Učenje 2
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.