Kada je riječ o gubitku kilograma, važno je napomenuti da nisu sve kalorije koje unesete putem hrane jednake. Zbog toga se preporučuje konzumiranje prirodne neprocesirane hrane koja je bogata važnim hranjivim tvarima za normalno funkcioniranje organizma te izbjegavati procesiranu hranu.
U tome vam može pomoći vegetarijanski način prehrane. Osim toga što ćete jesti više neprocesirane hrane, vegetarijanska prehrana može smanjiti rizik od srčanih oboljenja i raka, a uz to pridonosite zdravijem i okolišu. Često se ovakva prehrana veže uz prehranu koja će vam pomoći u mršavljenju, zbog čega smo odlučili otkriti može li se zaista brže smršavjeti ako postanete vegetarijanac.
Što kažu istraživanja?
Istraživanje iz 2010. godine objavljeno u The American Journal of Clinical Nutrition bavilo se poveznicom između konzumacije mesa i debljanja. Ispitano je 373 803 muškaraca i žena iz 10 europskih zemalja, a istraživanje se provodilo 8 godina te je pokazalo da konzumacija mesa može utjecati na debljanje. Otkriveno je kako konzumacija 250 g mesa dnevno može dovesti do nakupljanja 2 kilograma u periodu od 5 godina. Zbog toga se pretpostavlja da vegetarijanska prehrana može pozitivno utjecati na mršavljenje.
Također, analiza 15 istraživanja iz 2015 u Academy of Nutrition and Dietetics pokazala je da vegetarijanska dijeta vodi gubitku kilograma bez praćenja kalorijskog unosa ili treninga. Isto tako, istraživanje u Harvardu pokazalo je da su vegetarijanci izgubili 2 kilograma više od osoba koje nisu bile na vegetarijanskoj prehrani, a osobe koje su provodile vegansku prehranu izgubile su 2.5 kilograma više od vegetarijanaca.
Još jedno istraživanje u Journal of the American College of Nutrition pokazalo je da su vegetarijanci izgubili gotovo duplo više kilograma od “mesojeda”, uzevši u obzir i to da su obje grupe pratile niskokaloričan plan prehrane. Također je otkriveno da vegetarijanska dijeta može smanjiti subfascijalnu i intramuskularnu masnoću te ubrzati metabolizam.
Prednosti smanjene konzumacije procesiranog mesa
Iako je bogato proteinima, pojedine vrste mesa, a posebno procesuirano može sadržavati velike količine kolesterola i zasićenih masti, zbog čega ga ne biste trebali konzumirati u prevelikim količinama. Međutim konzumacija jaja, sira, mlijeka, jogurta i maslaca umjesto mesa može pozitivno utjecati na vaš BMI (indeks tjelesne mase). Istraživači tvrde da biljna prehrana sadrži manje visoko prerađene hrane i manje zasićenih masti i šećera od prehrane koja sadrži puno mesa. Razlog tome je što “mesojedi” mogu unositi veći udio kalorija iz prerađenog mesa, poput kobasica, hrenovki i narezaka, koji su kaloričniji, ali manje zasitni, zbog čega mogu dovesti do debljanja.
Kako biti zdrav vegetarijanac?
Zapamtite da biti vegetarijanac ne znači biti zdraviji. Uostalom, kolači, slatkiši i razne druge poslastice od šećera ne sadrže meso, ali vas ipak mogu udebljati. Ključ mršavljenja na vegetarijanskoj prehrani je unos hranjivih sastojaka cjelovitom hranom poput voća, povrća, cjelovitih žitarica, graha, mahunarki, soje, orašastih plodova i sjemenki.
Prelazak na vegetarijansku prehranu automatski znači jesti više ugljikohidrata, jer je meso jedina skupina hrane bez ovog hranjivog sastojka. Imajte na umu da je kvaliteta ugljikohidrata važna i težite opcijama s višim udjelom vlakana, a uz to izbjegavajte rafinirane ugljikohidrate. Primjerice, radije odaberite pečeni batat ili začinjeni crni grah nego bijeli kruh.
Isto tako, ako se odreknete mesa, to ne znači da ne možete dobiti dovoljno proteina iz svoje prehrane. U svaki obrok i međuobrok uvrstite hranu bogatu proteinima biljnog podrijetla poput graha, cjelovitih žitarica, jaja, tofua, orašastih plodova i sjemenki, kako biste osigurali svoje dnevne potrebe za proteinima i zasitite se.