Već puno puta viđen scenarij: topla jesen s malo vjetra i prevarantskim, zubatim suncem gotovo da svakoga prevari pa niti garderobu, a niti prehranu ne prilagođavamo novim vremenskim uvjetima. Rezultat toga je pad imuniteta te izloženost raznim virozama. A da bi to spriječili, zaista nije potrebno izmišljati posebne strategije: dovoljno je naoružati se izvorima vitamina iz sezonskog voća i povrća i vaše će vam tijelo biti zahvalno!
A što govori više da je jesen od mirisa mandarina, naranči te okusa limuna u čaju i kolačićima? E pa, upravo to vam je i potrebno kako biste kroz jesen i zimu prošli što zdraviji i svježiji!
Tijekom godina provedena su mnoga istraživanja o blagodatima citrusa i sva su pokazala da agrumi čuvaju tkivo, jačaju imunološki sustav i štite tijelo od starenja. Pozitivne učinke imaju i na kožu, razinu kolesterola, kao i opskrbljenost organizma vitaminom C.
Agrumi imaju jaka antioksidativne sastojke, što znači da će lako “zarobiti” slobodne radikale u vašem tijelu te tako štite naš organizam od upala i viroza, jačajući naš imunološki sustav. Posebno ih se preporučuje pušačima, u većim količinama nego nepušačima. Zašto? Jednostavno jer nikotin uništava vitamin C, pa su potrebno poništiti taj negativni efekt pušenja (samo jedan od brojnih!). Zbog velikog sadržaja vitamina, minerala, antioksidansa i dijetalnih vlakana agrumi imaju visoku biološku vrijednost.
Kombinacija vjetra, nižih temperatura i naglih promjena toplog i hladnog (prilikom ulaženja i izlaženja iz grijanih prostorija) negativno utječe na našu kožu, koja gubi na elsatičnosti, pustaje suha i gruba te su pojave crvenila sve češće. U tom slučaju vitamin C iz agruma potiče nastanak prirodnog kolagena u koži te pozitivno djeluje na njenu elastičnost.
Agrumi naranče i grejp sadrže pektin, a koji je izrazito koristan u oslobađanju tijela od toksina alkohola, kave i cigareta tako što ih upija i transportira preko crijeva.
Bez obzira preferirate li limune, grejp, naranče ili mandarine – agrumi će smanjiti vjerojatnosti od oboljenja od kardiovaskularnih bolesti i moždanog udara i zato ne oklijevajte puno, nego ih što češće uključite u svoju prehranu – kao dodatak nekom jelu, samostalno ili kao prirodni, cijeđeni sok!
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.