Sigurno ste čuli mnoge rasprave o tome što je procesirana hrana i utječe li ovakva vrsta namirnica pozitivno ili negativno na zdravlje. Međutim mnogi procesiranu hranu svrstavaju u jednu kategoriju – junk food. No procesirana hrana je zapravo termin koji uključuje više vrsta namirnica od junk fooda. U nastavku saznajte što je zapravo procesirana hrana, kako utječe na našu tjelesnu težinu i je li nužno opasna po zdravlje.
Što je procesirana hrana?
Procesirana hrana termin je koji se zapravo odnosi na hranu koja je kuhana, smrznuta, zapakirana ili joj je promijenjen nutritivni sastav. Ova vrsta hrane može varirati između minimalno i ultra procesirane.
Minimalno procesirana hrana je pakirana ili konzervirana na vrhuncu svježine, poput konzervirane rajčice, prethodno rezanog povrća, tune ili smrznutog voća. Ultra procesirana hrana su većinom gotovi obroci koji se mogu konzumirati odmah ili samo podgrijati; poput krekera, smrznute pizze, raznih poslastica i sl.
Iako je procesirana hrana jedan od glavnih krivaca za debljanje, neke vrste ovakvih namirnica ne moraju nužno imati lošu reputaciju. U nekim slučajevima procesirana hrana može nas opskrbiti s dodanim vitaminima, mineralima ili ostalim tvarima. Primjerice, u neke mliječne napitke dodaje se vitamin D koji se prirodno ne nalazi u mlijeku, a većina ljudi ga ne unosi u dovoljnim količinama. Još jedan od procesa obrade hrane koji nije nužno nepoželjan je pasterizacija – podgrijavanje hrane u svrhu uništavanja potencijalnih štetnih bakterija. Bez ovog procesa, većina mliječnih proizvoda bila bi riskantna za konzumaciju.
No, naravno, ultra procesirana hrana može biti štetna za zdravlje ako je jedete u prevelikim količinama ili prečesto. Procesiranje hrane također može i odstraniti dijelove koji sadrže vitamine i minerale, a najbolji primjer toga su rafinirane žitarice.
Utjecaj procesirane hrane na tjelesnu težinu
Procesirana hrana često se veže uz prejedanje i pretilost s obzirom na to da većina takvih namirnica sadrži puno kalorija. Osobe koje često jedu takvu hranu konzumiraju 500 kalorija više od onih koji se hrane zdravim namirnicama. Zbog toga svoju hranu jedu brže od ostalih, što također može biti faktor povećanja tjelesne težine i pretilosti.
Procesirana hrana i zdravlje
Prema mnogim istraživanjima procesirana hrana povezana je s povećanim rizikom od srčanih bolesti. Neke vrste hrane koje su najopasnije u tom slučaju su umaci, mesni proizvodi, proizvodi od rafiniranih šećera, procesirana pića i slane grickalice. Velika količina soli je povezana s visokim krvnim tlakom, odnosno faktorom rizika za srčani i moždani udar. Osim toga, višak kalorija može rezultirati gomilanjem masnih naslaga, kako u tijelu tako i u krvnim žilama, zbog čega povećavate rizik od moždanog i srčanog udara.
No procesirana hrana ne mora imati nužno štetan utjecaj na zdravlje. Poznato je da su zdrava crijeva ona koja imaju raznolik broj bakterija – i po vrsti i broju. Vaša prehrana može potencijalno promijeniti sastav bakterija u crijevima, a dijeta bogata vlaknima može promicati rast zdravih bakterija u crijevima i smanjiti upalu u tom području.
Bez obzira na njen učinak, ako ste prisiljeni birati minimalno ili ultra procesirane hrane, uvijek biste se trebali odlučiti za minimalno procesiranu hranu i pobrinuti se da uz nju u svoju prehranu uklopite i voće i povrće koje sadrži antioksidanse i vlakna – važne nutrijente za zdravlje.