Međuobroci se uzimaju između glavnih obroka, odnosno doručka, ručka i večere. Važan su dio uravnotežene prehrane jer pružaju tijelu potrebnu energiju i hranjive tvari koje organizam koristi za normalno funkcioniranje.
U razgovoru s Martinom Dadić, nutricionisticom i specijalisticom kondicijske pripreme sportaša, saznali smo je li nam zbilja potreban međuobrok, ali i koji su najveći problemi u pogledima na isti kod djece i odraslih.
Igra važnu ulogu u izbalansiranoj prehrani
– Međuobroci osiguravaju unos značajne količine mikronutrijenata koje ne možemo unijeti samo putem glavnih obroka. Tu spadaju brojni vitamini, minerali i fitokemikalije, primjerice vitamin C (voće), kalcij (mliječni proizvodi), zdrave masnoće (orašasti plodovi), beta-karoten (povrće), probiotici (voće, kefir) – počinje Dadić.
Nutricionistica Martina ističe da je međuobrok važan jer osigurava primjeren oporavak nakon treninga te poboljšava sportsku izvedbu.
– Osiguravaju adekvatan unos makronutrijenata, proteina, masti i ugljikohidrata, što je posebice važno kod sportaša kojima je jako teško unijeti sve energetske potrebe u tri obroka – rekla je.
Međuobroci pomažu u održavanju brzog metabolizma tijekom dana. Kad jedemo, tijelo troši energiju kako bi probavilo hranu. Stoga, češća konzumacija manjih obroka tijekom dana može pomoći u poboljšanju metabolizma.
Važan je u regulaciji sitosti
Međuobroci mogu pomoći u smanjenju osjećaja gladi između glavnih obroka, što može spriječiti prejedanje.
– Pomažu nam da ne dođemo do stanja da smo pregladnili i onda pojedemo veliku količinu hrane u jednom obroku – ističe Dadić pa dodaje:
– U razgovoru s ljudima, primijetila sam da su ideje o tome što je međuobrok različite. To je svaki oblik obroka, bez obzira na količinu namirnice koju sadržava, koji se konzumira izvan doručka, ručka ili večere.
Dadić ukazuje i na probleme koji se javljaju kod odraslih i djece ako uzmemo u obzir sadržaj međuobroka koji je niskog nutritivnog sadržaja.
– Zbog užurbanog životnog stila, odrasli sve više jedu u hodu. Smanjuje se broj tradicionalnih obiteljskih obroka i bogatija je ponuda hrane na svakom koraku. Važno je imati na umu da međuobrok ili snack nije zamjena za glavni obrok. S druge strane, kod djece je problem da se kroz međuobroke unose namirnice bogate rafiniranim šećerom i zasićenim masnoćama poput slatkiša, grickalica, pekarskih proizvoda i zaslađenih sokova.
A što ako preskačemo međuobroke?
Preskakanje može dovesti do umora i gubitka koncentracije te se možemo osjećati tromo. Također, može negativno utjecati na postotak mišićne mase, odnosno njezin gubitak. Prema tome, možemo zaključiti da je važno uvrstiti međuobroke u prehranu kako bismo održali brzi metabolizam te stabilnu razinu energije tijekom dana.