Većina ljudi koji su tek krenuli na svoje fitness putovanje voli stvarati podjelu hrane na dobru i lošu. Na primjer – kvinoja je dobra, slatkiši su loši, špinat je dobar, pizza je loša, zobena kaša je dobra… I mnogi zbog toga pojedine zdrave namirnice vide kao negativce. Jednu od njih sigurno često koristite u svojoj prehrani, a to je krumpir.
Kad je riječ o krumpiru, o njemu razmišljamo samo kao o hrani koja je bogata ugljikohidratima, a na sam spomen ugljikohidrata mnogi pomisle o debljanju. No, na vaše iznenađenje (i oduševljenje), krumpir ne mora nužno biti namirnica koja deblja. U nastavku provjerite je li krumpir glavni krivac za debljanje i možete li ga koristiti kao namirnicu za mršavljenje.
Krumpir nije namirnica za mršavljenje?
Kada se krumpir priprema na zdrav način (poput kuhanja), to ne šteti ni jednom planu mršavljenja. S obzirom na to da je riječ o složenim ugljikohidratima, poznato je da ove tvari zapravo pomažu u mršavljenju. No ako kombinirate krumpir s vrhnjem, sirom, maslacem ili bilo kojim drugim visokokaloričnim umakom, to će sigurno pridonijeti debljanju. Zbog toga biste trebali izbjegavati hranu poput pomfrita i čipsa u čim većoj mjeri.
Također, mnogi misle da krumpir deblja jer sadrži jednostavne ugljikohidrate, što nije istina. Krumpir sadrži složene ugljikohidrate koji našem tijelu pružaju prijeko potrebnu energiju te nadopunjuju razinu glukoze u krvi. To je glavni razlog zašto mnogi sportaši jedu krumpir prije natjecanja ili sportskog događaja.
Ugljikohidrati nisu naš neprijatelj – naš mozak funkcionira isključivo na ugljikohidratima, pa nam je potrebna određena količina kako bismo dobro funkcionirali i mentalno i fizički. Izbacivanje ugljikohidrata iz prehrane neće vam učiniti veliku uslugu. Zapravo, istraživači sugeriraju da su dijete s visokim udjelom ugljikohidrata uspješnije za mršavljenje od prehrane s niskim udjelom ugljikohidrata.
Je li krumpir visokokalorična namirnica?
Jedan veliki neoguljeni krumpir sadrži oko 258 kalorija, što uključuje oko 0,37 grama masti, 57,97 grama ugljikohidrata i 6,2 grama proteina. Konzumacija krumpira vodi do debljanja samo ako se redovito konzumira u velikoj količini. Također, važan je oblik u kojem se konzumira – pečeni krumpir i krumpir kuhan na pari smatraju se najzdravijim oblicima ove namirnice.
Krumpir i krvni šećer
Mnogi misle da krumpir povisuje razinu krvnog šećera u tijelu jer je prepun ugljikohidrata. No je li to istina? Glikemijski indeks rangira hranu na temelju toga koliko povećava razinu šećera u krvi. Dakle, kako bi se izbjeglo drastično povećanje šećera u krvi, trebate konzumirati hranu koja ima nizak glikemijski indeks.
No krumpir ima srednji glikemijski indeks i ne podiže razinu šećera u krvi opasno visoko. Glikemijski indeks krumpira je 56. Ono na što trebate obratiti pažnju nije glikemijski indeks, već to na koji način konzumirate krumpir – primjerice, ako ga pržite na ulju, povećavate šanse za debljanjem.