Iako možda zvuči glupo i otrcano, imam osjećaj da je danas ova tematika potrebna više nego ikad prije. Ako malo pogledate vrhunske trenere i stvarna svjetska imena, tada možete primijetiti da oni naglašavaju dvije stvari:
- krenuti od osnova i bazičnih kretnji
- rad na stabilnosti kako trupa/kompletne posture kroz (opet ponavljam) osnovne kretnje/pozicije
Tek kada smo usvojili fundamentalne kretnje možemo krenuti na kojekakve kombinacije vježbi. Ako nema baze, tada budite sigurni da nema ni kvalitetnog napretka u treningu, odnosno napredak je ili ograničen ozljedom ili je kratkog vijeka (za sve one koji koriste razne ‘prečace’ kako bi bili ‘lijepi i jaki’). Također, takvo stajalište propagira i Strong First, svjetski poznata i priznata škola jakosti koja osnovne kretnje kao što su čučanj, potisak, hip hinge dovodi do savršenstva te kroz kvalitetan pokret propagiraju jačanje tijela odnosno podizanje velikih težina.
Da ne bi mislili da su njihovi tečajevi smiješni, evo vam primjer testa za SFG I instruktore – tursko dizanje sa 32 kg koje mora biti izvedeno besprijekorno, ili dupli KB press s girjama 24 kg – 5 pravilnih ponavljanja. Za SFG II instruktore ljestvica se diže pa oni moraju biti sposobni napraviti press s boljom rukom sa 50% svoje težine, i tako dalje….
Upravo zato što je pokret kvalitetan, vi možete dignuti više, a ako ne uspijete, ne tražite ‘prečace’ samo kako bi dignuli određenu težinu (npr. zaobljena leđa kod deadlifta, guranje kukova unazad kod čučnja i slične gluposti….). Da, svi se možemo opravdati 1RM-om i da tehnika tu nije baš cvijeće, ali istina je da moramo biti ‘iznad’ toga i strpljivo graditi pokret do savršenstva kako bi mogli dići još tih 10 kg na deadliftu…
Stabilnost je u osnovi svakog pokreta
Gledajući kroz tu prizmu, ono što je u osnovi svakog pokreta je stabilnost. Stabilnost muskulature koja potpomaže određenu kretnju i ne dopušta (barem ne bi trebala) raznorazne (nabrojane) kompenzacije u toj određenoj kretnji. Ako promišljate o stabilnosti kroz DNS sisteme ili KLINIČKU SOMATIKU (i slične) tada vas navode kako je naš trup centar/osnova našeg tijela te da svaki pokret ima uporište u trupu, odnosno da iako na primjer radimo iskorak unazad i tu pričamo o stabilnosti stopala, koljena i ostalim segmentima u kinetičkom lancu; ako nam trup/naša baza nije stabilna, tada sigurno neće biti ni svi ostali zglobovi koji se nalaze na periferiji.
Da bi se pak dobila pravilna stabilnost i kontrola trupa, potrebno je uložiti mnogo truda kroz razne ‘glupe’ vježbe i ‘izgubiti’ hrpu vremena kako bi postavili pravilne temelje našeg napretka. Nažalost danas, zbog brzog načina života i filozofije ‘odmah’, ljudi nemaju živaca raditi na takvim stvarima jer to nije ‘kul’, rezultati se ne vide odmah u prvih mjesec dana i samim time vi/ja nismo dobri treneri. S druge strane, zbog sve većeg broja ‘YouTube trenera’ koji svojim izgledom nadoknađuju svoje neznanje, ovakve stvari se niti ne spominju i veća je fora biti velik i jak uz razne pripravke koji će nas spremiti za ‘ljetnu sezonu’. Ali ok, svatko ima svoju publiku i svoju filozofiju. Ja znam da dobro postavljane temelje kuće ne može srušiti ni najjači vjetar i da ti temelji traju i u kasnijim godinama, a kratkotrajne ‘budi velik’ filozofije me ne zanimaju.
DODATAK (VIDEO)
*u članku je video koji pokazuje kako stabilnost/nestabilnost trupa i mogućnost njegove kontrole/nekontrole utječu na jednostavne vježbe kao što su čučanj i iskorak. Iako sam malo i karikirao u kretnjama, svi ćete prepoznati greške koje sam želio navesti, a imaju ishodište u nedovoljnoj kontroli trupa/ekstremiteta koji izvode pokret.
Nadam se da će vam ovo štivo biti korisno, a do sljedećeg pisanja budite mi zdravi i veseli 🙂
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.