Korektivna gimnastika predstavlja skup fizičkih vježbi doziranih po intezitetu, vrsti i trajanju koje imaju za cilj povećanje snage mišića, povećanje amplitude pokreta i poboljšanje koordinacije pokreta. Vježbe direktno utječu na mišiće i zglobove, ali i na organizam u cjelini. Ciljano se jača slaba i isteže skraćena muskulatura.
Namijenjena je svim osobama koje tijekom dana puno sjede, sa smanjenom funkcijom lokomotornog sustava, ne kreću se dovoljno, imaju početne tegobe u smislu ukočenosti vrata, bolova u kralježnici, ograničene pokretljivosti u ramenom području i umora – kao posljedice loše cirkulacije. Vježbe koje se primjenjuju smanjuju nastale tegobe tako što povećavaju snagu okolnih mišića i povećavaju pokretljivost pojedinih zglobova. Vježbe iz programa korektivne gimnastike imaju za cilj spriječiti nastajanje mogućih deformacija i osigurati pravilan razvoj djeteta ili korigirati i spriječiti daljnju progresiju postojećih deformacija. Pod povećanim rizikom osobito su ona djeca koja su prerano prohodala, imaju prekomjernu tjelesnu težinu, fizički su neaktivna ili imaju loše navike u držanju. Deformacije se mogu javiti i u pubertetu, kada djeca naglo rastu i razvijaju se, a ne bave se redovitom fizičkom aktivnošću.
Navike vježbanja trebalo bi početi primjenjivati već u najranijoj dobi, kroz umjerenost i zabavu dijete će i u kasnijim godinama nastaviti s provođenjem istih ukoliko i cijela obitelj primjenjuje zdrav i kvalitetan odnos prema kretanju i fizičkoj aktivnosti i tako podupire dijete u stjecanju navike za fizičkim kretanjem. Stopala su uz kralježnicu još jedan dio tijela gdje često dolazi do deformiteta. Deformiteti se obično javljaju u ranijoj dječjoj dobi uslijed neprimjerenog opterećenja i oslabljenih mišića. Najčešći deformitet je spušteno stopalo (pes planus), a posljedica je promijenjenog položaja skočne kosti koja zauzima vertikalan položaj. Primjena preventivno-korektivnih programa vježbi značajno može utjecati na pravilno formiranje stopala, kao i primjenom raznih sportskih aktivnosti (plivanje, trčanje po neravnom terenu, penjanje uz konopac, planinarenje itd.).
Tri su najčešća loša držanja koja prate savijanje kralježnice u tri osnovne ravnine tijela – središnju ili uzdužna (sagitalnu), čeonu (frontalnu) i poprečnu (transverzalnu). Tri osnovna loša držanja su kifotično, lordotično i skoliotično loša držanja.
Razlika između lošeg držanja i deformiteta je u tome što kod lošeg držanja još nije došlo do anatomske promjene na koštanoj strukturi kralješaka, dok kod deformiteta je.
Loša se držanja ciljanim programima položaj kralježnice mogu korigirati i vratiti u prirodnu zakrivljenost, a kod deformiteta može se sustavom vježbi spriječiti daljnji progres.
Kod kifotičnog držanja ili kifoze oslabljeni su mišići trbuha, skraćeni mišići prsa i oslabljeni i istegnuti mišići leđa. U skladu s navedenim provodi se odgovarajuća kineziterapija koja uključuje i vježbe disanja. Kod lordotičnog držanja ili lordoze oslabljeni i istegnuti su mišići trbuha i ekstenzori kuka (mišići stražnje strane natkoljenice i mišići stražnjice) i skraćeni su mišići donjeg dijela leđa i zdjelice. Kod skoliotičnog držanja ili skolioze radi se o postraničnom iskrivljenju kralježnice s rotacijom kralježaka oko uzdužne osovine. Stoga je potrebno ciljano djelovati na jačanju i blagom istezanju istegnute strane, istezanju i blagom jačanju skraćenih mišića, primjenjivati vježbe disanja uz korekciju držanja, najbolje ciljano individualno ili u okviru grupnog programa korektivne gimnastike.
Vježbe za skoliozu
Vježbe je najbolje primjenjivati individualno, ovisno o strani tijela koju treba jačati, a koju istezati. Stranu tijela koja je u kontrakciji (otklon ili rotacija) treba istezati, dok stranu koja je u istegnutom položaju treba jačati. Najčešće vježbe su otkloni i rotacije trupa u ležanju na trbuhu, četveronožnom položaju, iz visa na švedskim ljestvama, s rekvizitima ili bez. Veći broj ponavljanja (npr. 10) izvoditi na stranu koju treba ojačati, a na suprotnu stranu izvoditi istu vježbu, ali manji broj ponavljanja (3 do 4). Vježbati svakodnevno.
- Iz ležanja na trbuhu, pogrčene jedne noge (one koju stranu treba jačati mišiće trupa) sa strane, koljeno u visini kuka, te pružene druge noge, gornji dio tijela, ruke pogrčene kraj glave primicati (otklon) prema pogrčenoj nozi.
- Iz četveronožnog položaja podići suprotnu nogu u zanoženje i suprotnu ruku pruženo kraj glave, te iz tog položaja nogom sa strane (odnoženje) od ravnine sa zdjelicom, a rukom sa stane (odručenje) do ravnine s ramenima.
- Iz visa na švedskim ljestvama, spojenim nogama u lijevo i desno, više ponavljanja u onu stranu koju treba jačati.
- Bočno plivanje, na strani koju treba ojačati.
Vježbe za lordozu
Vježbe za lordozu obuhvaćaju vježbe istezanja leđnih te jačanje trbušnih mišića. Vježbe se izvode svakodnevno.
- Iz ležanja na leđima s pogrčenim nogama i stopalima na podu u širini kukova podizati i spuštati gornji dio tijela pruženih ruku, kao da se žele dohvatiti koljena.
- Iz istog položaja podignuti gornji dio tijela i naizmjenično pogrčenu nogu i rukama gurati nogu u statičkoj kontrakciji prema podu 2 do 3 sekunde uz izdah.
- Iz ležanja na leđima nogama ‘voziti bicikl’ u oba smjera, ruke kraj tijela ili pod donjim dijelom zdjelice.
- Iz istog početnog položaja nogama raditi ‘škarice’. Noge spuštati najviše do 45 stupnjeva.
- Iz istog početnog položaja nogama izvoditi krugove u oba smjera.
- Iz ležanja na leđima pogrčenih koljena, dlanovi na potiljku, suprotnim laktom pokušati dotaknuti suprotno koljeno.
- Iz istog početnog položaja, ruke sa strane kraj tijela pokušati se dignuti u sjed s pogrčenim nogama na podu.
- Isti početni položaj, pokušati se dignuti u sjed uz podizanje nogu s poda pogrčeno ili pruženo.
- Iz sjeda raširenih nogu uspraviti trup, podići ruke iznad glave i ravnih leđa spustiti se čim dalje prema jednoj, pa drugoj nozi.
- Iz četveronožnog položaja naizmjenično nogu provući između ruku prema naprijed u prednoženje bez podizanja ruku s tla.
- Rukama se uhvatimo za pritku na švedskim ljestvama tako da noge vise u zraku i podižemo i spuštamo obje noge istovremeno pogrčeno, do 90 stupnjeva.
Vježbe za kifozu
Vježbe za kifozu uključuju vježbe za jačanje leđnih i trbušnih te istezanje prsnih mišića. Vježbe se izvode svakodnevno.
- Iz ležanja na trbuhu, zategnutih mišića stražnjice i trbuha s glavom i rukama na podlozi podizati ramena od tla, spajati čim više prostor među lopaticama.
- Isti početni položaj, ispod čela postaviti dlanove, s podloge podizati samo laktove i ramena.
- Isti početni položaj, ruke postaviti u odručenje (široko od tijela), pa podizati samo ruke i ramena.
- Isti početni položaj, ruke pružiti ispred glave na podlogu i naizmjenično podizati suprotnu ruku i suprotnu nogu,zadržati pritom stisnute trbušne mišiće i mišiće stražnjice one noge koja je na podlozi.
- Isti početni položaj, pogrčene ruke postaviti kraj glave, te naizmjenično podizati trup, pa noge.
- Isti početni položaj, istovremeno podignuti gornji i donji dio tijela.
- Iz četveronožnog položaja (ili na velikoj lopti) podizati samo jednu, pa drugu ruku, kralježnica cijelom dužinom miruje, a trbušni mišići zategnuti.
- Iz četveronožnog položaja naizmjenično podizati suprotnu ruku i suprotnu nogu, kralježnica cijelom dužinom miruje, a trbušni mišići zategnuti.
- Iz sjeda ili stajanja uhvatiti se rukama iza leđa, spojenih lopatica podići ruke čim više sa leđa, zadržati 10-ak sekundi položaj.
- Iz ležanja na leđima, s glavom na velikoj lopti spuštati ruke široko sa strane i zadržati istegnuti položaj prsnih mišića.
Super. Samo mislim da bi clanak bio efikasniji da ste prilozili koju sliku ili video sa demonstacijama vjezbi!