Kada je riječ o novom početku – poput stvaranja navike vježbanja – najteže je držati se dosljednog rasporeda da to postane navika za cijeli život. Iako je prilično lako početi s HIIT treninzima, hraniti se zdravo ili masirati se foam rollerom nakon treninga, dugoročno je pridržavanje toga mnogo teži cilj.
S vremenom je lakše izmisliti izgovor nego motivirati se za trening. Nemate vremena, boli vas noga, preumorni ste, imate previše obaveza na poslu… I tako se izgovori počinju gomilati. Na kraju ćete preskočiti nekoliko dana, tjedan, možda čak i nekoliko tjedana – i prije nego što to shvatite, opet ste na početku začaranog kruga.
Prije nego što uopće razmislite o tome da prestanete trenirati, ono što trebate je naučiti kako se držati dosljednog rasporeda i kontinuirano slijediti svoju trening rutinu. Evo kako započeti:
1. Uložite u sebe
Sada kada je ljeto iza nas, poželjno je opremiti se za novu sezonu treninga. Ulaganjem u opremu, odjeću i obuću ulažete i u svoje zdravlje, a ulaganje u vlastito zdravlje potaknut će vas da poboljšate svoje raspoloženje, energiju i opće blagostanje. Ako vam se svide određene tenisice za trening, nemojte se uopće dvoumiti oko toga hoćete li ih kupiti ili ne. Isto vrijedi i za opremu – čim većim arsenalom raspolažete (bučicama, girjom, elastičnim trakama i sl.), vjerojatnije je da ćete imati raznoliku trening rutinu, a to je ključno da izbjegnete monotoniju i dosadu koje vode odustajanju od ciljeva.
2. Odredite točne ciljeve
Nema ništa loše u planiranju velikih ciljeva, ali veliki je problem što mnogi od nas imaju nerealna očekivanja. Mnogi često odustaju odmah nakon što svoje ciljeve ne ostvare odmah, a to je pogrešan način razmišljanja kod većine vježbača. Postavljanje dugoročnih i kratkoročnih ciljeva ključno je za uspjeh, ne samo u fitnessu, već u svim područjima života.
Vaš cilj trebao bi biti prvenstveno specifičan. To znači da trebate odrediti želite li izgubiti kilograme, otopiti masno tkivo, povećati mišićnu masu, poboljšati izdržljivost, pozitivno utjecati na zdravlje i sl. Često mnogi vježbači nemaju točno određen cilj, zbog čega ni nisu zapravo sigurni zašto uopće treniraju. I sami vidite zašto je to dobra formula za neuspjeh.
Također, cilj bi trebao biti mjerljiv. Ako vam je cilj smršavjeti, mjerit ćete tjelesnu težinu. Ako vam je cilj otopiti masno tkivo, mjerit ćete opseg struka, pratiti napredak fotografiranjem svog tijela i sl. Nedostatkom mjerenja nećete znati napredujete li u treningu, a to često može dovesti do odustajanja čak i ako možda ostvarujete dobre rezultate bez da ste toga svjesni.
Uz sve to, ako i imate više ciljeva, trebate odrađivati jedan po jedan. Ako vam je cilj i otopiti masno tkivo i povećati mišićnu masu, prvo biste trebali otopiti masno tkivo, pa tek onda izgraditi mišiće. Ako radite za oba cilja odjednom, jedan će negativno utjecati na drugi i nećete vidjeti rezultate kakve ste zamislili.
Upamtite i to da su vaši ciljevi samo vaši, a ne ciljevi vaših roditelja ili prijatelja. Odlučili ste postići rezultate jer to želite vi, a ne netko drugi.
3. Mijenjajte trening rutinu
Uobičajena je zabluda da trening treba biti dosadan te da trebate vježbati do krajnje iscrpljenosti da biste vidjeli rezultate. Ovo uobičajeno shvaćanje treninga natjeralo nas je da na vježbu gledamo kao kaznu, a to je najveći razlog zašto ljudi odustaju od treninga ili ne treniraju uopće. Ako niste znali, trening može biti vrlo zabavan, ali to ovisi samo o vama.
Često mijenjanje trening rutine najbolji je lijek za uklanjanje potencijalne monotonije. Ako vam je dosadio trening s bučicama, prebacite se na girju. Ako vam se ne da trenirati sa šipkom, isprobajte druge sprave za trening. Ako vam se ne da trčati, odradite HIIT. Mogućnosti su beskonačne, a na vama je da odaberete što vas zabavlja.
Čak i ako niste osoba koja voli provoditi sate u teretani, sportovi su uvijek dobra opcija za fizičku aktivnost. Nogomet, košarka, tenis, hokej, vaterpolo, odbojka i mnogi drugi sportovi pomoći će vam da ojačate i poboljšate izdržljivost, ali i da upoznate nove ljude i sklopite nova prijateljstva.
4. Okružite se “pobjednicima”
Ako ste okruženi ljudima koji konstantno šire negativnu energiju, ta će se energija prenijeti i na vas. Zbog toga je važno da ste okruženi motiviranim ljudima koji imaju sličan ili isti cilj kao i vi. Nema veće motivacije i formule za postizanje kontinuiteta od toga da trenirate s prijateljima i da se svaki dan veselite istovremenom treningu i druženju. 😉
5. Planirajte
Spontani odlazak u teretanu često rezultira sjedenjem na klupi i tipkanjem po mobitelu, a svi znamo da ova “aktivnost” ne jača mišiće, ne topi masno tkivo i ne povećava izdržljivost. Ako planirate svoj trening tjedan dana unaprijed, kontinuirano ćete slijediti svoj program i znati koji će vas dio tijela boljeti taj dan. Naravno, nemojte planirati nešto za što niste sigurni da ćete postići – upoznajte svoje tijelo i postavite mu realan cilj.