Sklekovi su jedna od najpopularnijih i najučinkovitijih vježbi ikada. Ako želite ojačati leđa, prsa, ruke i ramena, ali nemate nikakve rekvizite za trening, ova vježba idealna je za vas jer ju možete izvesti bilo kada i bilo gdje. No mnogi, a posebno početnici, često ne izvode sklekove pravilno zbog čega riskiraju ozljede i bolove u određenim dijelovima tijela. Zbog toga u nastavku otkrivamo koje su prednosti tradicionalnog skleka, kako izgleda pravilna izvedba i koliko se nisko trebate spustiti u skleku.
Zašto bismo trebali raditi sklekove?
Jedna od najvećih prednosti sklekova je aktivacija cijelog tijela, odnosno svaka velika mišićna skupina u vašem tijelu se aktivira kako biste mogli izvesti ovu vježbu. Primjerice, velike mišićne skupine poput bicepsa, corea, tricepsa, deltoida i mišića donjeg dijela tijela aktivirane su kako bi omogućile stabilnost tijela tijekom izvedbe skleka. Zbog toga ova vježba mnogim početnicima predstavlja problem, jer je u početku puno teže odraditi primjerice jedan sklek nego jedan potisak u bench pressu.
S obzirom na to da sklekovi aktiviraju velik broj mišića, vaše srce mora raditi jače kako bi ih sve opskrbilo krvlju s kisikom. Zbog toga je sklek izvrsna vježba za jačanje srca i poboljšanje kardiovaskularnog zdravlja. Sklekovima također potičete izlučivanje testosterona i hormona rasta koji su odgovorni za rast mišića, što vam može pomoći ako želite povećati mišićnu masu. Osim toga, sklekovima sprječavate brojne ozljede i poboljšavate posturu tijela, a s obzirom na to da se radi o bodyweight vježbi, možete ju izvesti bilo gdje.
Pravila izvedba
- Stanite u početni položaj za sklek, prilikom čega pri čemu su vaši dlanovi i stopala pozicionirani u širini ramena.
- Udahnite i spustite se prsima prema podu.
- Izdahnite, stisnite mišiće prsa i podignite se u početni položaj.
Koliko nisko se trebamo spustiti u skleku?
Kod sklekova, ali i ostalih vježbi, želimo da naša nadlaktična kost (nadlaktica) bude centrirana u zglobnoj čašici, a naša ramena čašica dio je naše lopatice. Dakle, kada izvodimo sklekove i spuštamo se na pod, kost ruke i lopatica trebaju se pomicati zajedno, što će omogućiti nadlaktičnoj kosti da ostane centrirana u zglobnoj čašici.
Lopatice će se gotovo spojiti na dnu pravilnog skleka, a to je zapravo idealan položaj za zaustavljanje. Dakle, kada su vaše lopatice uvučene (stisnute zajedno), tada biste se trebali odgurnuti.
Ako pokušate prijeći ovu točku, tada će se kost ruke i dalje pomicati dok lopatica i zglobna čašica prilično miruju. Zbog toga kost ruke neće biti centrirana, a to može dovesti do ozljeda.
Zaključno, koliko nisko biste se trebali spustiti u sklekovima uvelike ovisi o vašoj mobilnosti. Ne prisiljavajte svoje tijelo da radi više od onoga za što je sposobno. Ne brinite se koliko se isprve možete spustiti – brinite samo o tome da je forma pravilna. Vaša će se mobilnost i opseg pokreta s vremenom poboljšati.