Za ljubitelje mesa, sezona roštilja znači puno kobasica, hrenovki, hamburgera, pladnjeva s mesnim narescima i raznih drugih mesnih specijaliteta. Međutim iako je bogato proteinima i raznim drugim hranjivim tvarima, crveno meso ponekad može negativno utjecati na vaše tijelo.
Konzumacija crvenog mesa povezana je s povećanim rizikom od srčanih bolesti, kao i raka i dijabetesa tipa 2. Konkretno, postoje dokazi da bi konzumiranje većih količina crvenog mesa poput govedine, svinjetine i janjetine, kao i prerađenog mesa poput kobasica, slanine i narezaka moglo dovesti do većeg rizika od raka debelog crijeva.
U nastavku saznajte sve o lošim stranama konzumiranja crvenog mesa, o tome koliko možete konzumirati tjedno uz nekoliko malih promjena koje možete učiniti kako biste zaštitili svoje zdravlje.
Zašto crveno meso nije zdravo?
Crveno meso ima velike količine zasićenih masti, koje povećavaju razinu LDL-a ili “lošeg” kolesterola i rizik od srčanih bolesti. Također, postupak konzerviranja dimljenog ili suhog mesa dovodi do stvaranja spojeva koji izazivaju nastanak raka. Osim toga, prerađeno meso također ima visok sadržaj natrija, zbog čega previše može izazvati visoki krvni tlak i veći rizik od srčanih bolesti.
Istina je da je crveno meso bogato proteinima, željezom i vitaminom B12, koji su ključni gradivni elementi za mišiće i crvena krvna zrnca. Međutim, ove se hranjive tvari mogu pronaći i u drugoj hrani koja nema negativan učinak na zdravlje, poput piletine, ribe, jaja i orašastih plodova.
Naravno, zdravstveni rizici koji dolaze s konzumiranjem crvenog mesa ne znače da ga se morate u potpunosti odreći – ključ je u umjerenom uživanju.
Kako konzumirati crveno meso na zdrav način?
Ako ste ljubitelj crvenog mesa, preporučuje se konzumirati do 500 g svaki tjedan (obično to možete rasporediti na tri puta tjedno po 160 g). Ova količina uspostavlja ravnotežu između unosa proteina i hranjivih tvari koje sadrži crveno meso te ograničava konzumaciju mogućih kancerogena.
Također, svoje meso možete pripremati na zdraviji način. Primjerice, dok pripremate meso za roštilj, uklonite svu vidljivu masnoću. Zatim, nakon što je meso pečeno, izlijte otopljenu mast. Ako pripremate mljeveno crveno meso za burgere, pokušajte koristiti manje mesa (oko 80 g) te u pljeskavice umiješajte još povrća ili gljiva.
Osim toga, kada meso pečete na jakoj vatri, ono može proizvesti kemikalije koje se nazivaju heterociklički amini (HCA) i policiklički aromatski ugljikovodici (PAH), koje povećavaju rizik od raka. Iako je potrebno više istraživanja o ovoj potencijalnoj vezi, poznato je da dobro pečeno i dimljeno meso ima veću razinu HCA i PHA.