Vježbači se, posebice u teretani, već na prvu mogu podijeliti u dvije skupine – team cardio i team utezi. Jedni će drugima, gorljivo i uvjerljivo objašnjavati prednosti svojih omiljenih treninga i objašnjavati im kako je baš to ono što im treba. No, kao i u svemu, istina je obično negdje na sredini. Mislim da je jedan pogled na mene dovoljan da se shvati koji sam ja team, no to ne znači da ću sada navaliti drvljem i kamenjem na cardio.
Kako spojiti i cardio i utege?
Kao što mu i ime govori, cardio trening bitan je za zdravlje kardiovaskularnog sustava, za dobru prokrvljenost i da, k vragu, za topljenje masti, ali želite li mišićnu masu, cardio trening neće vam biti saveznik, štoviše, pretjerivanje s cardiom odvest će vas u drugu krajnost – smanjenje mišićne mase! Dakle, kako suprotstaviti ova dva treninga i još važnije, kako oba ukomponirati u svoju rutinu?
Prvo i najosnovnije je imati jasan cilj – trening za skidanje kilograma i dobivanje na masi izgledat će bitno drugačije i glede cardio seansi i glede dizačkog dijela. Ako ste u skupini koja želi gubiti masti, morat ćete se sprijateljiti s cardiom. No, to ne znači da morate satima trčati. Postoje brojne varijante HIIT treninga koje omogućuju veliku kalorijsku potrošnju u kratkom vremenu (cca 20 minuta), a najbolja je stvar da za razliku od niskointenzivnog cardia, kalorije tijelo nastavlja trošiti još satima nakon HIIT-a. Isti proces događa se i nakon težinskog treninga, i kad odložite utege na stalak metabolizam nastavlja s većom potrošnjom energije nego na dane bez treninga,
No, vratimo se “suprotstavljenim” stilovima. Sati i sati cardia, osim ako ne trenirate za maraton, neće vam pomoći oblikovati i učvrstiti tijelo. Da, pomoći će vam u mršavljenju (samo ako je prehrana posložena), ali mišićavo i utegnuto tijelo možete zaboraviti. Utezi će pak pomoći i u topljenju masti i stvaranju mišićne mase, odnosno tog fit izgleda koji je danas imperativ.
Zaboravite na cardio natašte
Dakle, kao logičan zaključak nameće se činjenica da svaka aktivnost ima svoje mjesto u treningu, ako je on dobro posložen i u skladu s ciljevima. Podsjetit ću još i da se mnogi i česti prijepori vode oko cardia natašte. Jedni ga zagovaraju, drugi mu se protive. No i logika, a i znanost, vode nas u smjeru da HIIT i slične intervalne i naporne treninge nije poželjno raditi natašte, dok je s vremena na vrijeme i više nego dobrodošlo ubaciti dugotrajni cardio niskog intenziteta (45 minuta sasvim je dovoljno). Tako ćete šokirati organizam i ubrzati metabolizam.
Ono što svakako valja napomenuti u ovom tekstu jest činjenica da se tijelo brzo adaptira na izazove koje stavljamo pred njega. I kako se navikne na težine i tip treninga s utezima, pa moramo mijenjati rutinu, još je brže adaptira na cardio. Što to znači? To znači da ćete ponavljanjem iste aktivnosti kroz neko vremensko razdoblje imati sve lakši zadatak i da će tijelo za njegovo izvršavanje trošiti sve manje kalorija (neka vas ne zavaraju brojke na spravama).
Zato u cardio rutinu uključite intervale, mijenjate sprave, isprobajte tabatu… Izbor je šarolik i svatko će naći neku aktivnost koja mu odgovara. Ako ste od onih koji rade na masi, cardio zaobilazite u širokom luku, no to nije najpametnije – i vama će HIIT s vremena na vrijeme biti od koristi, posebice glede kondicije koja obično pati kada se nabacuje masa.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.