Svi znamo da dobro oblikovan gluteus izgleda sjajno, zar ne? No jeste li razmišljali o stvarnim prednostima snažne stražnjice i o tome koliko dobro aktiviran gluteus može utjecati na vaše držanje, poboljšati sportske performanse i smanjiti vjerojatnost ozljeda? Mnogim pojedincima gluteus ostaje “neaktivan” ili “isključen” tijekom treninga. Neaktivni gluteusi mogu značiti da su mišići slabi i da se na njih ne oslanjate onoliko koliko biste trebali.
Što je zapravo gluteus?
Gluteusi su mišići stražnjice. Konkretno, na ovom području postoje tri glavna mišića: gluteus maximus (glavni, veliki mišić koji oblikuje stražnjicu), gluteus medius i gluteus minimus (dva manja mišića koja pomažu tijelu pri kretanju). Gluteusi s ostalim mišićima corea podupiru kralježnicu i održavaju vašu posturu.
Mnogo je razloga zašto možete imati slabe gluteuse, no jedan od glavnih uzroka je sjedilački način života. Mnogi poslovi danas uključuju sjedenje za računalom 8 sati, a nakon dugog dana na poslu obično sjednemo na kauč; što znači da se gluteusi mogu “uspavati” više nego što bi trebali. Drugi razlog zašto netko može imati slabe gluteuse je loša forma i općenito pretjerano oslanjanje na druge mišiće tijekom svakodnevnih pokreta, što dodatno doprinosi tome da mišići gluteusa ostanu neaktivni. Također, ovi mišići mogu jednostavno biti prenapeti zbog previše sjedenja, prekomjerne upotrebe ili prenaprezanja u sportskoj izvedbi, pa je važno znati kako osloboditi te mišiće kako bi se umanjila napetost i osigurala pravilna aktivacija.
Zašto je aktivacija gluteusa važna?
Važno je naučiti kako pravilno aktivirati gluteuse da biste ih mogli ojačati. Snaga mišića stražnjice može imati veliki utjecaj na ukupnu snagu vašeg tijela; gluteusi podržavaju snagu corea, pomažu u izvedbi niza vježbi i složenih pokreta, kao i u izbjegavanju mišićne neravnoteže koja može dovesti do smanjene pokretljivosti mišića.
Kako biste aktivirali ove mišiće, uklopite neku od sljedećih vježbi u svoju trening rutinu:
1. Čučanj s elastičnom trakom
Čučanj s elastičnom trakom odličan je način da usavršite pravilnu formu ove klasične bodyweight vježbe i izbjegnete ozljede, a također bolje aktivira mišiće gluteusa od čučnja bez opterećenja. Ova vježba cilja na gluteuse, kvadricepse i mišiće aduktora kuka. Sekundarni mišići koje ova vježba cilja uključuju leđa i core, koji su vašem tijelu potrebni za ravnotežu i stabilizaciju.
2. Donkey kicks
Radi se o izvrsnoj vježbi za jačanje gluteusa, stražnje lože i kukova. Njihovo jačanje može poboljšati držanje i olakšati sjedenje, ustajanje, podizanje teških predmeta i penjanje stepenicama.
3. Bočno kretanje s elastičnom trakom
Ovo je popularna vježba agilnosti koju koriste sportaši svih razina kondicije. Pomaže u razvoju koordinacije, ravnoteže i brzine. Ovu vježbu često koriste košarkaši, tenisači i nogometaši kako bi poboljšali svoju sposobnost brzog kretanja u svakom smjeru.
Poskakivanja u stranu povisit će vam broj otkucaja srca i izazvati core dok jačate abduktore kukova, kvadricepse, stražnju ložu, listove i gluteuse.
4. Monster walk
Monster Walk izvrsna je vježba za osobe koje imaju problema zbog slabe aktivacije ili slabosti gluteusa, prvenstveno gluteusa mediusa. Slaba aktivacija gluteusa mediusa može dovesti do brojnih mišićno-koštanih oboljenja koja zahvaćaju mnoga različita područja, uključujući koljena, kukove, pa čak i leđa.
5. Hip hinge
Ovaj pokret kontrolira se ekscentričnim djelovanjem stražnje lože i gluteusa. Ti se mišići aktivno produljuju kako bi kontrolirali pokret sagibanja.