Zbog nedostatka istraživanja o keto dijeti, teško je znati kakve ćete rezultate mršavljenja vidjeti ako slijedite dijetu s visokim udjelom masti i s vrlo malo ugljikohidrata. No jedno je sigurno: keto dijeta je iznimno restriktivna, pa može biti teško predvidjeti koliko ćete kilograma izgubiti i u kojem periodu.
Na primjer, na ovoj ćete dijeti morati ograničiti unos voća i izbjegavati žitarice, umake, sokove i slatkiše koji sadrže puno ugljikohidrata. Prema standardnom popisu keto hrane, morat ćete se opskrbiti hranom bogatom masnoćom. Na taj ćete način uzrokovati ketozu – metaboličko stanje koje tjera tijelo da sagorijeva masti umjesto ugljikohidrata, što potencijalno ubrzava gubitak težine.
Ipak, budući da se ugljikohidrati nalaze u gotovo svemu, a masti samo u određenim namirnicama (od kojih nisu sve zdrave masti), ovdje možete pogriješiti, pogotovo ako ste početnik u keto dijeti. Zbog toga smo izdvojili nekoliko pogrešaka koje biste trebali ispraviti ako želite nastaviti slijediti ovakav način prehrane i uspješno postići svoj cilj.
1. Prestrogi ste prema sebi
Jednog dana jedete žitarice, sendviče i tjesteninu, a idući dan odlučite ući u ketozu i jesti samo 20 g ugljikohidrata dnevno, što je često preporučena količina za početak keto dijete (imajte na umu da jedna jabuka sadrži čak 25 g). Takve drastične promjene mogu negativno utjecati na vaše tijelo, ali i um – ispočetka pomoću keto dijete možete brzo izgubiti kilograme, ali možete i brzo smanjiti motivaciju za nastavak dijete. Također, drastičnim smanjenjem ugljikohidrata možete naglo smanjiti razinu energije u tijelu, jer su ugljikohidrati glavni izvor energije.
2. Ne pijete dovoljno vode
Usprkos svom fokusu na ono što jedete, ne zaboravite ni na ono što pijete. Dehidracija je vrlo česta nuspojava keto dijete ako ju ne provodite ispravno. Drastično smanjenje unosa ugljikohidrata na ketogenoj dijeti može uzrokovati promjene u ravnoteži tekućine i elektrolita. Ugljikohidrati se skladište s vodom u tijelu, pa kako se te zalihe iscrpljuju, ta se voda gubi zajedno s njima. Osim toga, tijelo ispire nakupljene ketone u urinu, koji također iscrpljuju vodu i natrij iz tijela. Naša je preporuka da se nakon buđenja uz veliku čašu vode i redovito hidratizirate tijekom dana.
3. Niste spremni na “keto gripu”
Kako vaše tijelo prelazi s potrošnje ugljikohidrata u potrošnju masti, tijekom prva dva tjedna keto dijete možete osjetiti ono što je poznato kao „keto gripa“ – simptomi slični gripi koji uključujući grčeve u mišićima, mučninu, bolove i umor. Ako niste spremni na ovaj osjećaj, možda ćete pomisliti da nešto s vama nije u redu i potpuno odustati od keto dijete. Konzumirajte hranu bogatu kalijem, magnezijem i natrijem i hidratizirajte se kako biste olakšali simptome “keto gripe”.
4. Ne jedete hranu bogatu omega-3 masnim kiselinama
Iako u prehrani vlada masnoća, nemojte se okrenuti samo slanini, siru i vrhnju. Prilikom odabira masti nastojte uključiti više protuupalnih omega-3 masnih kiselina, osobito EPA i DHA – vrste koje se nalaze u lososu, srdelama, kamenicama i dagnjama. Također, ako se niste opskrbili avokadom, maslinovim uljem i sjemenkama poput chia sjemenki i lanenog sjemena, svakako to učinite. Oni nisu samo keto prijateljski nastrojeni, već nude zdrave polinezasićene i mononezasićene masti koje vaše tijelo čine zdravijim.
5. Ne solite svoju hranu dovoljno
Budući da ljudi konzumiraju više natrija nego ikad u prehrani bogatoj prerađenom hranom, vjerojatno niste navikli na to da vam netko savjetuje da jedete više soli. Ne samo da čišćenje ketona dovodi do gubitka natrija u tijelu, već ćete možda konzumirati puno manje kuhinjske soli (koja se sastoji od 40 posto natrija i 60 posto klorida) sada kada ste izbacili prerađenu hranu iz prehrane, uključujući kruh, čips, krekere i kolačiće. Velike su šanse da, ako slijedite ketogenu dijetu, ćete morati pripremiti većinu, ako ne i sve svoje obroke i zalogaje od nule, pa ih vrlo jednostavno možete začiniti solju.