Ako ste upoznati s whey proteinom, sigurno znate da pomaže u povećanju mišićne mase. Ako tražite idealan suplement koji će vam pomoći u izgradnji mišića čak i kada niste u teretani, nego u krevetu ili ste zauzeti drugim obavezama, isprobajte kazein. U nastavku smo izdvojili nekoliko učinaka kazeina koji će vam pomoći na putu do cilja i pružiti vam mnoge druge korisne učinke za organizam.
Kazein kao protein za oporavak
Kazein je protein koji se sporo probavlja zbog čega ga mnogi koriste kao suplementaciju. Ovaj protein sporo otpušta aminokiseline, zbog čega ga mnogi uzimaju prije spavanja za oporavak i obnovu mišića tijekom sna.
Kazein je najobilniji protein sirutke i gotovo je netopljiv te ima tendenciju stvaranja micele, koja povećava topljivost u vodi. Tijekom prerade mlijeka, peptidi kazeina i struktura micele denaturiraju se i pretvaraju u jednostavne strukture zbog kojih se stvori želatinasta masa – kazein. To je razlog zašto se kazein sporije apsorbira u organizmu.
Razlike između whey proteina i kazeina
Kao i whey protein, kazein se dobiva od mlijeka. Kazein čini oko 80% proteina mlijeka, dok whey čini oko 20%. Za razliku od kazeina, whey protein se brže razgrađuje u tijelu. Dakle, whey protein brže napušta želudac, što znači da nas može opskrbiti energijom u kratkom vremenu, dok kazein sporije otpušta aminokiseline iz želuca.
Kao i ostali proteini životinjskog podrijetla, kazein opskrbljuje tijelo svim esencijalnim aminokiselinama koje organizmu trebaju za oporavak. Postoje dvije vrste kazeina; micelarni i hidrolizat. Micelarni kazein je popularniji i sporo se probavlja, dok se kazein hidrolizat brže razgrađuje.
Spora apsorpcija
Kazein se sporo probavlja u organizmu, stoga duže hrani stanice aminokiselinama. To može pomoći stanicama da potaknu veću sintezu proteina i time vam pomoći u sprječavanju propadanja mišića. Drugim riječima, kazein ima antikatabolički učinak.
S obzirom na to da je protein životinjskog podrijetla, kazein sadrži aminokiseline koje vaše tijelo ne može proizvesti samo. Jedna od najvažnijih esencijalnih aminokiselina je leucin, koji potiče sintezu proteina.
Budući da sprječava propadanje mišića, ovaj se protein uzima kada tijelu treba opskrba energijom na duže vrijeme, a to je u većini slučajeva tijekom noći, dok spavamo. Zbog toga se kazein popularno naziva i “noćni protein”.
Kada uzimati whey, a kada kazein?
S obzirom na to da se whey protein brže razgrađuje, njegova se konzumacija preporučuje prije, tijekom ili nakon treninga jer će brže opskrbiti vaše mišiće energijom. Kazein se uzima prije spavanja ili vremena oporavka od treninga jer njegova sposobnost sporog otpuštanja aminokiselina izaziva sitost na duže vrijeme. Zbog toga se ne preporučuje prije treninga ili kada želite brzo opskrbiti svoje tijelo energijom.
Učinci na zdravlje
Osim izgradnje mišića tijekom oporavka od treninga, kazein ima i druge ljekovite učinke na organizam. Pojedina istraživanja pokazala su da kazein ima antibakterijski učinak te da jača imunitet i smanjuje visoki krvni tlak. Uz to smanjuje i razine triglicerida i štetu slobodnih radikala. Osim toga, neka istraživanja pokazala su da kazein može pomoći i u mršavljenju.