Svi ju imamo u kućanstvu. Soda bikarbona ima široku primjenu: koristimo ju za liječenje želučanih problema, sprječava infekcije mokraćnog mjehura, čuva bubrege i pomaže u aktiviranju gušterače. Također pomaže u čišćenju i izbjeljuje zube, a koristi se i u kuhanju.
Njezina glavna uloga jest transport kisika. Pomaže u širenju krvnih žila i lakše otpušta kisik u tkiva, što znači da povećava PH vrijednost.
Dobra vijest za sve aktivne ljubitelje fizičkih aktivnosti jest da je soda bikarbona suplement koji povećava brzinu i izdržljivost. Ona pomaže u smanjivanju mliječne kiseline koja se stvara u mišićima tijekom intenzivnog, anaerobnog treninga poput sprinta ili plivanja.
Ona je sastojak u nekim pre-workout i fat-burner mješavinama. Poznato je da su je profesionalni sportaši desetljećima koristili kao sredstvo za povećanje brzine i izdržljivosti.
Tu informaciju potvrđuje istraživanje provedeno na Sveučilištu Loughborough koje je pokazalo da je od devet plivača koji su prije natjecanja uzeli sodu bikarbonu, osam njih uspjelo poboljšati svoj rezultat.
Većina studija potvrdila je da doza od 200-300 mg po kilogramu tjelesne težine ima sposobnost poboljšati učinkovitost u vježbama koje su kratkog trajanja, ali više od jednog sprinta ili lifta.
U većini slučajeva to su 2-7 minutne vježbe koje uključuju ponavljanje sprinta. No, i druga istraživanja su potvrdila da se učinak sode bikarbone može osjetiti i kod duljeg aerobnog treninga od 45 minuta.
Nažalost, ozbiljnije studije o utjecaju sode bikarbone za treninge u dizanju utega nisu napravljene, no zbog gore navedenih učinaka smatra se da je njezino korištenje preporučljivo.
Kolika je njena korist?
Povećanje u performansama uz ovaj suplement iznosi oko 1-2 posto. To možda ne zvuči puno, ali to je otprilike ista korist koju imate od konzumacije 4,800-6,400 mg beta-alanina.
Međutim, mali broj istraživanja utvrdio je da kombinacija/mješavina beta-alanina i sode bikarbone ne pruža dodatnu korist.
Pojedine studije su pokazale i da soda bikarbona pomaže neuromuskularne funkcije u sportovima koji zahtijevaju visok stupanj koordinacije, naprimjer u boksu ili tenisu.
Postoje li negativne nuspojave?
Većina potencijalnih nuspojava natrijevog hidrogenkarbonata javlja se u probavnom traktu. U 30-60 minuta nakon unosa, u pojedinim slučajevima dolazi do želučanih smetnji, uključujući mučninu, nadutost i refluks.
Brojne studije pokazale su da se nuspojave mogu učinkovito riješiti strateškim doziranjem. Nuspojave vezane uz želudac mogu se ublažiti uzimanjem tri male doze umjesto jedne doze prije treninga, ili miješanjem s malo tekućine, možda oko 500 ml, i njezino polako pijuckanje. Crijevne nuspojave mogu se ublažiti ako se soda bikarbona prije treninga uzima uz čvrsti obrok, bogat topivim vlaknima.
Važno je znati da se za liječenje obavezno treba koristiti farmaceutska soda, a za kućnu upotrebu ona koju možete kupiti u trgovini.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.