Kada odluče da je vrijeme za promjene i zdraviju prehranu, mnogi se žele što prije riješiti svih loših prehrambenih navika pa izbacuju ugljikohidrate sa svojeg jelovnika. Na taj način već na početku sami nesvjesno sabotiraju svoje ciljeve jer nisu svi ugljikohidrati “loši”. Kompleksni ugljikohidrati, kakve nalazimo u cjelovitim žitaricama i povrću, vrlo su važan dio uravnotežene prehrane budući da su jedan od glavnih izvora energije za naše tijelo. Upravo zbog toga ih ne bi trebali u potpunosti izbaciti sa svojeg jelovnika.
U nastavku provjerite kako vam tijelo signalizira da biste trebali povećati dnevni unos ugljikohidrata.
Konstantan osjećaj umora
Puno je faktora koji mogu izazvati osjećaj umora, no ovo je jedan od najčešćih simptoma nedovoljnog unosa ugljikohidrata. Budući da ugljikohidrati osiguravaju glukozu koja je gorivo bez kojeg naše tijelo ne može normalno funkcionirati, mogli biste se osjećati poprilično iscrpljeno ukoliko mu ne osigurate potrebnu dozu. Također, taj nedostatak može se odraziti i na vaš mozak pa će vam koncentracija biti znatno slabija.
Glavobolja
S manjkom ugljikohidrata dolazi do niske razine šećera u krvi, što posljedično uzrokuje glavobolju. Naime, kada mozak prepozna da nema dovoljno glukoze, reagira tako da pokušava vratiti potrebnu količinu i javlja se glavobolja. Prema podacima Nacionalne zaklade za glavobolju (NHF), nedostatak šećera u krvi uzrokuje tupu, pulsirajuću bol u području sljepoočnica.
Žudnja za “brzom hranom”
Iznenadna pojava velike želje za fast food obrocima jedan od prvih znakova koji se javljaju kada tijelu nedostaje ugljikohidrata. Kada shvati da ne dobiva dovoljno goriva neophodnog za funkcioniranje, javlja se snažan osjećaj gladi i vaše tijelo doslovno kreće u lov na energiju. U takvoj situaciji teško je odoljeti hamburgeru, krumpirićima, tjestenini i sličnim obrocima koji su bogati ugljikohidratima.
Loš trening
Ako jedva odrađujete svoje uobičajene treninge, možda je upravo nedostatak ovog važnog makronutrijenta uzrok tome. Budući da su ugljikohidrati primarni izvor energije, mišićima osiguravaju gorivo za rad tijekom treninga. Ako vam je “spremnik” prazan, javlja se osjećaj umora i bezvoljnosti koji će se negativno odraziti na vaše treninge. Također, umjesto da se osjećate bolje i puni energije nakon dobrog treninga, iz teretane ćete izaći iscrpljeni i premoreni, dok u ekstremnijim slučajevima dan-dva nakon treninga može nastupiti i bolest.
Zatvor i osjećaj nadutosti
Ugljikohidrati su glavni izvor vlakana, osobito voće, povrće i cjelovite žitarice. Vlakna su neophodna za zdravlje i funkcioniranje probavnog sustava, stoga manjak ugljikohidrata koji nam ih osiguravaju može uzrokovati probleme s probavom u obliku neugodnog osjećaja nadutosti i zatvora.
Osjećaj hladnoće
Hipotalamus je dio mozga koji luči hormone zadužene za regulaciju tjelesne temperature, ali i hormone koji kontroliraju osjećaj gladi i sitosti. Kada se zbog nedostatka ugljikohidrata u prehrani javi nekontrolirani osjećaj gladi, dolazi do disbalansa hormona kojima upravlja hipotalamus i zbog toga vam je cijelo vrijeme hladno te imate osjećaj da se ne možete nikako ugrijati.