Što je to stretching?
Stretching ili istezanje je način tjelesnog rada tj. vježbanja koji se sastoji od toga da pojedinu mišićnu grupu istežemo kako bi se poboljšala mišićna osjetljivost i elastičnost, a osigurao određen mišićni tonus. Rezultat je osjećaj povećane kontrole mišića, fleksibilnosti i amplitude pokreta. Istezanje se koristi također i terapeutski, posebice za ublažavanje grčeva. Osim što podmazuje zglobove, uravnotežuje živčani sustav, smanjuje napetost u mišićima, povećava mišićnu i međumišićnu koordinaciju, smanjuje opasnost od ozljeda mišića, ligamenata i zglobova te postepeno vraća organizam u stanje prije vježbanja, istezanje ubrzava oporavak tijela nakon opterećenja, ali uz to poboljšava krvotok kao i druge regenerativne procese.
Kako, tko, zašto?
Istezanje je bitno provoditi u skladu s disanjem jer se izdisajem povećava amplitude pokreta, s tim da disanje treba biti opušteno i pravilno. Rekreativcima se preporuča statičko istezanje tj. zadržavanje optimalnog položaja istezanja u trajanju od 20-ak sekundi. Potrebno je neko vrijeme da bi se stabilizirao tj. popustio refleksni grč koji se javlja u obliku obrambene reakcije tijela na istezanje i za postepeno prilagođavanje mišića na povećanu amplitudu pokreta.
Istezanje je poželjno izvoditi prije i poslije treninga. Prije jer služi kao priprema onih mišićnih skupina koje će biti najviše angažirane tokom vježbanja, a nakon kao prevencija u smanjenju ozljeda, djelujući tako na mišiće.
Postoji statičko i dinamičko istezanje. Osnovna razlika između ovih dviju vrsta istezanja je u pokretu, što znači da se prilikom statičkog istezanja ne vrši pokret, već se zauzme položaj u kojem je mišić istegnut, dok se kod dinamičkog istezanja vrši stalno izmjenjivanje pokreta i tako dolazi do promjene dužine mišića. Statičko istezanje može se koristiti prije, poslije i za vrijeme treninga, dok dinamičko istezanje nema preveliku značajnost u izvođenju nakon treninga kao što je to kod statičkog istezanja. Bitno je naglasiti da je prije svakog istezanja potrebno zagrijati muskulaturu kako bi se pripremila za nadolazeća opterećenja i smanjila mogućnost ozljede.
Povećanje fleksibilnosti jedan je od glavnih principa tjelesne spremnosti. Yoga je oblik tjelesnog vježbanja koja uključuje istezanje glavnih mišićnih skupina, od kojih neki zahtijevaju visoku razinu fleksibilnosti, a također postoji još različitih grupnih oblika tjelesnog vježbanja osim yoge koji su bazirani na razvoju fleksibilnosti i povećanja amplitude pokreta.
Bitno je naglasiti da je istezanje neophodno u svim oblicima treninga, bio to kondicijski trening sportaša, trening djece i mladih, rekreativno vježbanje starijih dobnih skupina, trudnica ili bilo koji drugi oblik vježbanja.
Istezanje može biti opasno ako se izvodi na pogrešan način. Postoje mnoge tehnike za istezanje, ali ovisno o tome koji mišićne skupine se istežu, neke tehnike mogu biti neučinkovite ili štetne i to do te mjere da mogu prouzročiti trajno oštećenje tetiva, ligamenata i mišićanih vlakana.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.