Odlučili ste skinuti pokoji kilogram, ali nikako ne uspijevate pronaći odgovarajuću dijetu? Vrijeme je da isprobate intermittent fasting (IF)! Kod ovog načina prehrane izmjenjuju se intervali posta s intervalima u kojima je dozvoljeno konzumirati hranu. Najpopularnija metoda intermittent fastinga je metoda 16/8, u kojoj 16 sati postite, nakon čega sljedećih 8 sati možete jesti. Raspoređivanje intervala ovisi o vama, vašim navikama, obavezama, dobu dana kada trenirate i sl.
Pokazalo se da ova metoda prehrane povećava razinu energije tijekom dana, pomaže u regulaciji tjelesne težine, poboljšava inzulinsku osjetljivost i povećava kognitivni fokus tijekom perioda posta. Osim toga, odlična je za oporavak nakon treninga ako ste sastavili dobar plan prehrane, a uz sve ovo poboljšava kvalitetu života.
Međutim, mnogi na ovoj dijeti rade kobne pogreške koje ih u konačnici sprječavaju da postignu željeni cilj. Ako ste isprobali ovu dijetu i tvrdite da nije učinkovita, vjerojatno ćete se prepoznati u nekoj od pogrešaka u nastavku:
1. Uvodite nagle promjene
Nagli početak jedna je od najvećih grešaka kod IF dijete. Sigurni smo da nije lako zamijeniti 2-3 obilna obroka sa 6 manjih obroka dnevno unutar kraćeg vremenskog perioda. Ako ste se odlučili za 16/8 metodu, trebali biste polagano skraćivati vrijeme između obroka unutar 12 sati. Tek kada se prilagodite tom načinu prehrane, prijeđite na 10 sati, a nakon toga skratite vrijeme konzumiranja tih obroka na 8 sati (iza kojih slijedi 16 sati posta).
2. Niste dobro planirali dijetu
Ako ste već obavili kupovinu svih namirnica koje planirate konzumirati tijekom dijete, jedino što vam preostaje je napraviti plan. No ako ste osoba koja 6 dana trenira u teretani, tzv. 5/2 metoda u kojoj normalno jedete 5 dana, a 2 dana drastično smanjujete kalorijski na 500-600 kalorija neće se pokazati učinkovitom. Umjesto da se bez pitanja odlučite za ovakvu vrstu prehrane, trebali biste analizirati svoj životni stil i navike kako biste ju uklopili u svoj raspored bez ikakvih problema.
3. Prejedate se u fazama kada ne postite
Jedan od razloga zbog kojih se mnogi odlučuju za IF dijetu je to što misle da mogu jesti koliko žele u fazama kada ne poste. Međutim to je pogrešan pristup zbog kojega se vrlo lako možete udebljati. U tom periodu također ne biste trebali pojesti ni uobičajeni broj kalorija koji inače unosite dnevno. Primjerice, ako obično pojedete 2000 kalorija u tom periodu, planirajte ipak unos od 1200 do 1500 kalorija prije faze posta. Broj obroka ovisit će o dužini faze u kojoj smijete jesti, ovisno o tome traje li 4, 6 ili 8 sati. Ako stalno osjećate potrebu za prejedanjem, razmislite o svom planu prehrane ili uzmite dan pauze kako biste vratili fokus i nastavili s dijetom sljedeći dan.
4. Jedete premalo kalorija kada ne postite
Čak i premali unos kalorija u fazi kada ne postite može usporiti vaš napredak. Konzumiranje manje od 1200 kalorija u tom periodu može sabotirati, odnosno usporiti vaš metabolizam do te mjere da možete izgubiti i mišićnu masu. Kako biste izbjegli ovu pogrešku, pokušajte za vikend isplanirati što ćete jesti tijekom cijelog tjedna. Kada dođe vrijeme za obrok, bit ćete sigurni da uživate u zdravom, nutritivno bogatom obroku s odgovarajućim brojem kalorija.
5. Ne jedete primjerenu hranu u fazama kada ne postite
Ova pogreška često je uzrok prejedanja, stoga biste trebali vrlo dobro obratiti pažnju na odabir odgovarajućih namirnica. Ako faza u kojoj smijete jesti traje 6 sati, a konzumirate masnu hranu ili hranu bogatu rafiniranim šećerima, poništit ćete rezultate koje želite ostvariti ovom dijetom. Vaša prehrana trebala bi se sastojati od proteina, zdravih masti, orašastih plodova, integralnih žitarica, voća i povrća kako bi dijeta bila učinkovita, a vaše tijelo zdravo.
6. Ne pijete dovoljno vode
Hidratizacija organizma jedan je od najvažnijih faktora svake dijete. Vašem je tijelu potrebna voda za gotovo sve procese u organizmu, a neugodne nuspojave nedostatka vode mogu biti grčevi u mišićima i nagli osjećaj gladi. Osim ispijanja čaše vode, osigurajte dnevni unos vode pomoću voća i povrća.
7. Ne trenirate dovoljno
Ako želite smršavjeti, dijeta nije jedini faktor koji će vam u tome pomoći. U svoju rutinu trebate uklopiti trening snage jer pomoću njega jačate mišiće i povećavate kalorijsku potrošnju. Pritom osigurajte adekvatan unos ključnih nutrijenata prije i nakon treninga kako biste opskrbili tijelo energijom prije, i tvarima za obnovu mišićnog tkiva nakon fizičke aktivnosti.