Mislim da smo svi već upoznati s ovim problemom, on nam nije ništa strano, ali može jako utjecati na naše zdravlje i izgled ukoliko se ne znamo nositi s njim na pravi način.
Kod trudnica se ovaj problem javlja još češće zbog raznih hormonskih promjena. Tako su i estrogen i progesteron povišeni te mogu biti okidači za povećanje apetita, čak i prema hrani koja nam je prije bila odbojna, ali isto tako i za osjetljivost i otpor prema određenim namirnicama koje su nam prije bile ukusne.
Te iznenadne potrebe za hranom najčešće su za nečim slatkim (voće, slatkiši) ili kiselim (krastavci, kiseli kupus, cikla, citrusi…). Za slatkim zbog određene doze ovisnosti koju šećer stvara u našem mozgu i želucu, a za kiselim vrlo vjerojatno zbog povećane potrebe za vitaminom C koji ubrzava apsorpciju željeza u krvi, a koje je kod trudnica najčešće u deficitu. Hrana koja se trudnicama najčešće ne jede je jako začinjena hrana, pržena u puno ulja te napitci poput jako zaslađenih sokova, kave ili prejakih čajeva.
Koliko se smijete udebljati u trudnoći
Nema jedinstvenog odgovora na ovo pitanje. Svaki portal, članak ili doktor mogu vam dati različite informacije o tome koliko je kilograma poželjno dobiti, i najčešće su svi oni uistinu u pravu.
Ja bih to rekla ovako nekako:
1. Najpoželjnije i najzdravije je dobiti između 9 i 15 kg.
2. Sasvim je u redu dobiti od 7 do 18 kg.
3. Može biti opasno za vaše i bebino zdravlje dobiti manje od 6 kg ili više od 20 kg.
Sve ovo ovisi i o vašoj tjelesnoj konstituciji prije same trudnoće, no ukoliko ste zdrave i ne debljate se previše niti premalo, ne zamarajte se kilogramima jer svi smo različiti i imamo različita iskustva.
Jesti za dvoje?!
Nadam se da vam ljudi u vašoj okolini više ne pričaju stare bapske priče kako morate jesti duplo više nego do sada jer to nipošto nije točno.
Vaš kalorijski unos treba se povećati za samo oko 300 kcal. Udovoljavajte svojim potrebama, ali pazite da vam je prehrana raznovrsna i uravnotežena – puno voća i povrća, mliječnih proizvoda, zobene kaše, jaja, mesa (također crvenog jer obiluje željezom), ribe… Pokušajte izbjegavati biftek i druge sirove mesne pripravke kao i sirovu ribu (sushi) te meko kuhana jaja, posebice ako niste sigurni u njihovo porijeklo.
Od velike će vam pomoći biti konzumiranje više manjih obroka u danu što će vam koristiti i kod česte pojave pada šećera u krvi. Nemojte jesti samo tri obroka u danu, ali niti cijeli dan nešto grickati, već jedite izbalansirane obroke svaka 3 sata.
I nipošto nemojte zaboraviti na tekućinu. Obična voda uvijek je najbolji izbor i opskrbit će vas potrebnim sastojcima te pomoći u reguliranju probave. Pokušajte svakodnevno popiti 2 do 3 litre, a ukoliko trenirate ili ste trudne usred ljeta, količinu je potrebno povećati.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.