Ako ste već neko vrijeme u svijetu fitnessa, vjerojatno ste se susreli s glutaminom. Riječ je o neesencijalnoj aminokiselini koja je poprilično popularna među rekreativnim vježbačima, a u nastavku ćemo vam otkriti zašto.
Premda glutamin nije esencijalna kiselina, što znači da ga je u normalnim uvjetima organizam sposoban sam proizvesti, u nekim situacijama naše tijelo zahtijeva više glutamina nego što ga može proizvesti. Zbog toga se naziva i uvjetno esencijalnom kiselinom. Glutamin ima vrlo važnu ulogu u našem tijelu. Naime, jedna je od najvažnijih aminokiselina u krvi i stanicama. Poznato je da su aminokiseline sastavni dio proteina, a proteini su neophodni za zdravo i normalno funkcioniranje organizma.
Oporavak i rast mišića
Glutamin je najpoznatiji po svojoj ulozi u procesu oporavka i rasta mišića, odnosno sposobnosti da ubrza sintezu proteina. Tijekom intenzivnog treninga i bilo koje dugotrajne fizičke aktivnosti (npr. trening izdržljivosti) prazne se zalihe glutamina u organizmu koje je potrebno nadoknaditi. To možemo postići korištenjem suplemenata, dok će se prirodnim putem potrošene zalihe glutamina nadoknaditi tek za 4-5 dana. Budući da se veliki dio našeg koštano-mišićno tkiva sastoji od glutamina, održavanje dovoljne količine glutamina u organizmu pozitivno utječe na rast mišića i naše performanse.
Kada se ne unosi dovoljno glutamina ili se on ne sintetizira dovoljno u jetri, organi kojima je on neophodan za rad (bubrezi, gušterača, imunološki sustav) uzimaju glutamin iz mišića. Ovo za posljedicu ima katabolizam, odnosno gubljenje mišićne mase. Dakle, glutamin ima i antikataboličku funkciju u našem organizmu.
Zdravlje imunološkog sustava
Glutamin je također primarno gorivo našeg imunološkog sustava. Limfociti, odnosno krvne stanice koje maju obrambenu ulogu u našem imunološkom sustavu koriste glutamin kao izvor energije. Nakon što se sintetizira u koštano-mišićnom sustavu, otpušta se u imunološke stanice po cijelom tijelu. No kako se tijekom dugotrajnog i intenzivnog treninga troše zalihe glutamina, tako naš imunitet privremeno slabi. Upravo zato je važno da uvrstite glutamin na svoj popis suplemenata, kako biste osigurali organizmu dovoljne količine ove važne aminokiseline potrebne za normalno funkcioniranje imunološkog sustava.
Ostali učinci glutamina
Osim što je ključan za normalno funkcioniranje našeg mišićnog, imunološkog i probavnog sustava, glutamin se pokazao djelotvornim kod osoba s bipolarnim poremećajem, poremećajem anksioznosti, kod depresije i nesanice. Također, ublažava nuspojave kemoterapije te ubrzava zacjeljivanje opeklina.