Slušanje glazbe tijekom treninga ne služi samo za ubijanje dosade, već može poboljšati kvalitetu vježbanja povećajući izdržljivost i podići raspoloženje.
Pojedina istraživanja pokazala su da glazba koja je motivirajuća ili sinkronizirana s vašim pokretima ima razne fizičke i psihološke učinke. Primjerice, ako pjesma ima jak i postojan ritam, možete pedalirati ili trčati u ritmu te glazbe, što obično uzrokuje užitak i zadovoljstvo, ali može vas i potaknuti na bolji trening. Isto tako, tekst pjesme ili dopadljiv ritam motivacijske glazbe može vas inspirirati da trenirate duže i jače. Glazba može dovesti do osjećaja zadovoljstva ili nezadovoljstva, može promijeniti misaone procese i uzrokovati promjene u ponašanju. Ovaj psihološki učinak može se vidjeti u promjenama razine hormona. Na primjer, ako trenirate uz glazbu koja vam je ugodna i sviđa vam se, vrlo vjerojatno će vam se podići razina serotonina, odnosno hormona sreće. Iako je vrlo teško dokazati takve učinke, lučenje serotonina može vas dovesti u bolje raspoloženje za vaš trening.
Koju glazbu odabrati?
Naravno, glazba za trening ne mora uvijek biti brza i glasna. Brza glazba može povećati intenzitet vježbanja, no spora glazba pomaže brzom oporavku tijela, uz snižavanje krvnog tlaka i smanjenje otkucaja srca. S obzirom na to da je glazbeni ukus subjektivan, uspješan trening svodi se na otkrivanje koja vas vrsta glazbe potiče na kretanje. Mnogi sportaši radije slušaju spore, laganije pjesme umjesto brzih i energičnih pjesama dok rade intenzivne vježbe snage. Ključ svega je u tomu kako pojedina glazba može djelovati na vas, a ne na druge, ili obrnuto. Isto tako, ni joga uvijek ne zahtijeva smirujuću atmosferu i ambijentalnu glazbu sa sporim tempom. Ako tražite jogu koja je više nalik treningu nego meditaciji, vrlo vjerojatno će vam bolje odgovarati pop, rock ili čak hip-hop glazba.
S druge strane glazba koja je sinkronizirana s pokretima vašeg tijela također vam pomaže učinkovitije iskoristiti energiju jer potiče motoričko područje vašeg mozga. Uz spomenuto, možete se sporo kretati na brzu glazbu i obrnuto. Ponekad je emocija u glazbi ono što može pokrenuti i utjecati na trening više nego stvarni tempo pjesme. Također, tekstovi pjesama mogu vam promijeniti raspoloženje. Pjesme s pozitivnom i snažnom porukom potaknut će vas na pozitivno razmišljanje i osnažiti vas.
Opustite se uz omiljenu glazbu
Na kraju treninga, pa i na kraju dana kada vam je dosadno, kada ste umorni ili rastreseni, glazba vam može ponuditi distrakciju od svega. Prema znanosti, vaše omiljene pjesme većinom su povezane s vašim uspomenama ili sjećanjima. Možete iskoristiti emocije povezane s tim uspomenama za usmjeravanje svoje energije. Slušanje glazbe također vam može pomoći da započnete trening i prestanete razmišljati o tome koliko naporno vježbate. To bi vam moglo omogućiti duži trening od planiranog.