Bilo da govorimo o rekreativnom treningu, kondicijskoj pripremi sportaša ili amaterskom i profesionalnom bodybuildingu i crossfitu, u jednoj fazi treniranja dolazi do stagnacije i limita u razvoju kondicijskih sposobnosti, pa i mišićne hipertrofije, a nerijetko zbog forsiranja da se probije taj limit dolazi do manjih ili većih ozljeda, koje vas zapravo strašno udaljavaju od zacrtanog cilja.
Naravno, ne možemo uvijek istim tempom ostvarivati napredak i nema svaka osoba jednak kapacitet i potencijal i to su stvari na koje ne možemo utjecati. U najvećem broju slučajeva stagnacija ovisi o vašem načinu rada, tehnici izvođenja i planiranju i programiranju ciklusa i pojedinačnih treninga.
Planiranje i programiranje treninga je čimbenik koji mnogi smatraju ključnim i za koji misle da upravo on čini razliku između njih i nekoga tko je ostvario bolji napredak. Sam plan i program treninga su zaista važni za napredak, no ono što zapravo čini razliku su osnove, pravila postupnosti, kontinuiranosti i usmjerenosti treninga. Pod pojmom osnova podrazumijevam prirodne oblike kretanja, tehniku izvođenja pojedinih vježbi i sposobnost pravilnog disanja te svjesne aktivacije mišića prilikom izvođenja vježbi.
Što nas ograničava u napretku?
Velika greška u treningu je preskakanje učenja osnovnih tehničkih elemenata izvođenja vježbi, osnovnih pravilnih oblika kretanja, pravilnog disanja i prebrzo korištenje dodatnih opterećenja u izvođenju vježbi. Preskakanjem ovih elemenata sami sebi u startu smanjujete kapacitet i potencijal za napredak, što u natjecateljskim disciplinama, bilo kojeg sporta, pa i bodybuildinga i crossfita, na kraju čini razliku.
Sport
Ako govorimo o vrhunskom sportu, onda je taj problem u ozbiljnim klubovima sveden na minimum, jer kvalitetni treneri na to obraćaju veliku pozornost i zapravo grade sportaše postupno i kontinuirano tijekom njihove karijere.
Bodybuilding i crossfit
U bodybuildingu i crossfitu, vrlo često se javlja problem zanemarivanja osnova. Natjecatelji, koji se najčešće amaterski bave ovim sportovima, u sam natjecateljski dio prelaze kroz rekreaciju u dobi kada je naše tijelo pri kraju s anatomsko-morfološkim razvojem. Neki od njih imaju razvijene osnove strukture kretanja zbog ranijeg bavljenja nekim sportom, ali i veliki broj natjecatelja se počinje baviti zbog želje za izgradnjom što atraktivnijeg tijela, bez prethodnog znanja ili ozbiljnijeg sudjelovanja u nekom sportu.
Rekreacija
U samostalnom rekreativnom vježbanju ima puno „lutanja“ s tehnikom, osnovama i samim planom i programom treninga. Rekreativci se fokusiraju na što brži napredak u podizanju opterećenja, misleći da će im to osigurati brzi rast i razvoj mišića i kondicijskih sposobnosti, no veliki broj njih nakon nekoliko godina u teretani shvati da već dugo stoji na mjestu i da nema značajnijeg napretka.
Važno je napomenuti da pri izgradnji tijela, osim treninga, vrlo veliku zaslugu imaju prehrana, odmor i još mnogo faktora, tako da zasigurno ne mora značiti da će bolji bodybuilder ili ljepše izgrađen rekreativac biti onaj koji bolje izvodi čučanj i mrtvo dizanje. N,o uzmemo li u obzir vrhunsku razinu natjecanja sa savršenom pripremom svih natjecatelja, osnove mogu odigrati veliku ulogu i činiti velike razlike. U rekreativnom vježbanju, bez nadzora trenera, osnove najčešće rade razliku između onih koje bole koljena, leđa, laktovi i ramena i onih kojima vježbanje predstavlja poboljšanje zdravlja.
Vratite se osnovama
Bez obzira da li tek počinjete s treningom ili ste godinama aktivni, nikada nije kasno vratiti se osnovama i ispraviti krivo automatizirane pokrete. Dugoročno ćete sigurno napraviti dobro za sebe ako se potrudite ispraviti pogreške.
Uzmimo za primjer čučanj, vježbu koja je osnova za izgradnju nogu, ali i vježba koju svakodnevno, nesvjesno izvedete i do stotinjak puta. Nažalost, najčešće izvedete stotinjak puta krivo, pa se i tehnika za izvođenje čučnja krivo automatizira. Uzeo sam ovaj primjer jer u radu s rekreativcima i sportašima u velikom broju slučajeva nailazim na ovaj problem. Da bi se usvojila pravilna tehnika izvođenja čučnja, potrebno je izvesti veliki broj ponavljanja i metodskih vježbi bez opterećenja, kako bi bili spremni za trening s dodatnim opterećenjem. S ovakvim pristupom, dugoročno ćete moći sigurno i duplo više dizati nego s lošom tehnikom, a šanse za ozljedu će biti minimalne. Lošom tehnikom i preskakanjem osnova, samo je pitanje vremena kada će doći do ozljede.
Osim čučnja, kao primjer treba spomenuti i neizostavne vježbe svakog treninga, a to su sklekovi i plank. Pozicija tijela, koju rekreativci najčešće krivo izvode, u ovim na oko jednostavnim vježbama nanijet će vam više štete nego koristi. Nedovoljna aktivacija mišića trupa i nemogućnost svjesne korekcije položaja s pravilnom kontrakcijom mišića automatizira loš pokret, koji vam kasnije odmaže pri izvođenju bilo koje vježbe sa slobodnim utegom.
Bilo da ste rekreativac, bodybuilder ili crossfiter, razmislite o svojem dosadašnjem treningu, napretku i formi i možda baš osnove odigraju ulogu u ostvarivanju vaših daljnjih rezultata. Vratite se osnovama i automatizirajte pravilne oblike kretanja i izvođenja vježbi, kako bi sigurno i brzo napredovali.
Trenirajte pametno, sigurno i planski i ostvarite vrhunske rezultate.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.