Internet može biti koristan medij za usavršavanje forme u fitnessu zbog lako dostupnih i korisnih informacija. Međutim, koliko je korisnih, toliko je i loših savjeta koji mogu ugroziti vaš napredak. Mnogi su skloni pratiti fitness trendove bez da propituju njihovu učinkovitost i utjecaj na zdravlje, zbog čega biste uvijek trebali potražiti mišljenje stručne osobe o njima. U nastavku smo izdvojili nekoliko trendova u fitnessu koji bi vam više mogli naštetiti nego vam pomoći da postignete svoj cilj.
Ekstremni kardio treninzi
Previše svega može biti nezdravo, a to uključuje i kardio. Iako dodavanje kardio vježbi u svoju trening rutinu nije loše za vaše kardiovaskularno zdravlje, prebrzo povećavanje kilometraže ili vremena može dovesti do ozljeda i iscrpljenosti. Važno je pronaći zdravu ravnotežu između treninga niskog i visokog intenziteta, te ga postepeno povećavati kako napredujete kako biste spriječili navedene negativne posljedice.
Ekstremne dijete
Intermittent fasting, keto i paleo sve više dobivaju na popularnosti, no ni jedna od ovih vrsta prehrane u osnovi nije loša. Zapravo, ove dijete učinkovite su mnogim ljudima i mogu biti dio zdravog načina života. No “skakanje” na pojedini plan prehrane, bez istraživanja o tome odgovara li vam, može biti vrlo opasno. Za neke ljude to može prouzročiti još gori odnos s hranom, pa čak i do te mjere da ju dijele na “dobru” i “lošu”.
Najbolja je dijeta ona koje se možete držati i koja vas opskrbljuje svim potrebnim tvarima za normalno funkcioniranje organizma. Znamo da osnovna pravila prehrane – uravnotežena mješavina makronutrijenata i umjereno uživanje u određenoj hrani – djeluju. No ako ste zainteresirani za isprobavanje novog plana prehrane ili dijete, važno je surađivati sa stručnjakom. Razgovarajte s profesionalcem o svojim ciljevima i pronađite ono što vam najbolje odgovara.
Sumnjivi proizvodi
Svima bi bio san smršavjeti tako da gledaju TV po cijele dane, a masnoća se otapa sama od sebe bez imalo fizičkog napora. Nemojte se zavarati ako vam netko preporuči npr. vibrirajući pojas za otapanje masnog tkiva s trbuha, jer to zaista ne djeluje i ne može zamijeniti pravilnu prehranu i fizičku aktivnost. Ako mislite pronaći alternativu za ova dva važna faktora koji vode vitkom i zdravom tijelu, imajte na umu da je nećete pronaći, već biste se trebali pomiriti s time i početi s treninzima.
“Čarobne pilule”
Tablete za mršavljenje postoje već nekoliko godina, ali sada su se na tržištu pojavili i čajevi za mršavljenje. Oboje su prisutni na društvenim mrežama i trebalo bi ih razmotriti s oprezom. Ove tablete mogu imati ozbiljne nuspojave i povećati šanse za bolesti srca i mnoge druge zdravstvene probleme. Imajte na umu da ne postoji “čarobna pilula” koja će vam dati savršeno tijelo. Umjesto toga, pridržavajte se dosljednosti u prehrani i planu vježbanja.
Sužavanje struka
Waist training jedno je vrijeme bio popularan na društvenim mrežama kao način da se alatima poput korzeta “trenira” struk da zadržava manje masti u tom području. Ovakve sprave zapravo mogu uzrokovati štetne nuspojave, uključujući refluks želučane kiseline i oštećenje organa. Također, nema dokaza da nošenje ovih uređaja na bilo koji način preoblikuje ili “trenira” vaše tijelo. Možda ćete se više oznojiti na tom području i doživjeti privremeni lagani učinak mršavljenja, ali nećete završiti s trajno zategnutim strukom.