Kefir je fermentirani mliječni napitak koji je iznimno popularan zbog svojih brojnih zdravstvenih prednosti. Kada ga pripremate kod kuće, imate kontrolu nad kvalitetom i sastojcima, što ga čini još zdravijim.
Kefir se smatra napitkom dugovječnosti zbog brojnih blagodati koje nudi. Iznimno je bogat probioticima, korisnim mikroorganizmima koji su dobri za zdravlje probavnog sustava. Ovi probiotici pomažu održavati ravnotežu crijevne mikroflore, potiču peristaltiku crijeva i smanjuju rizik od probavnih problema poput nadutosti.
Također, kefir obiluje mnogim korisnim hranjivim tvarima poput vitamina, minerala i aminokiselina zbog čega poboljšava imunološki sustav, čineći vas manje podložnim infekcijama. Stimulira proizvodnju protutijela i bijelih krvnih stanica, čineći ga odličnim saveznikom u borbi protiv bolesti.
Kefir je niskokaloričan, ali bogat proteinima te pomaže u smanjenju osjećaja gladi i potiče osjećaj sitosti.
Uzimajući u obzir ove zdravstvene prednosti, nije iznenađujuće što se kefir smatra napitkom dugovječnosti. Priprema domaćeg kefira je jednostavna, a u nastavku vam donosimo korake kako ga pripremiti.
Recept za domaći kefir
Sastojci:
- 1 l punomasnog mlijeka
- ½ žličice kefirnih zrna
- staklena posuda
- drvena kuhača
- cjedilo
Priprema kefirnih zrnaca i mlijeka:
Počnite tako da stavite svoja kefirna zrnca u staklenku. Zatim dodajte mlijeko, ali pripazite da ostavite oko 2 cm prostora ako koristite staklenku s poklopcem ili najmanje 5 cm prostora ako prekrivate staklenku krpom. Ova faza je ključna jer će kefirna zrnca početi fermentirati i pretvarati mlijeko u kefir.
Fermentacija:
Ostavite svoju staklenku na sobnoj temperaturi između 18 i 24 sata. Tijekom tog vremena, mlijeko će se zgusnuti, a kefir će se formirati. Ne brinite ako primijetite da se kefir stvrdnuo i da su se pojavili džepovi sirutke – to je sasvim normalno i dio procesa.
Procijedite ili spremite u hladnjak:
Nakon što je kefir spreman, možete ga procijediti kako biste odvojili kefirna zrnca. Zrna su prilično čvrsta i podnose lagano miješanje. Ako ne želite odmah procijediti kefir, stavite ga u hladnjak kako biste usporili fermentaciju i sačuvali njegov okus. Možete ga procijediti bilo kada tijekom sljedećih 48 sati.
Posluživanje:
Kefir možete koristiti odmah ili ga ohladiti prije konzumacije. Ako želite dodati svježinu, možete ubaciti malo limunove korice ili kap limunovog soka. Čuvanje u hladnjaku produžit će rok trajanja, i kefir će ostati upotrebljiv 7-10 dana.
Ponavljanje procesa:
Ako želite napraviti više kefira, isperite staklenku, vratite unutra kefirna zrnca (nemojte ih prati jer nema potrebe) i krenite iznova. Proces možete ponavljati u nedogled, omogućavajući vam da uvijek imate svježi domaći kefir pri ruci. Dio kefirnih zrnaca možete proslijediti prijateljima.
Uživajte u svježem i zdravom napitku koji možete pripremiti iz udobnosti vlastitog doma, a idealan je za međuobrok ili doručak! 😊