Jeste li ikad pokušali zapisati što jedete svakodnevno? Koliko toga pojedete? Kad jedete? Iznenadili biste se što vam dnevnik prehrane može otkriti o vašim prehrambenim navikama. U dnevnik prehrane bilježite hranu koju jedete u svakom obroku u danu, a može vam pomoći da bolje razumijete svoje prehrambene navike i obrasce te da prepoznate hranu – zdravu i onu ne baš zdravu – koju redovito jedete.
Zapisivanje svakog zalogaja hrane i gutljaja vode koji konzumirate može vam pomoći da ostvarite razne ciljeve, ne samo u fitnessu već i u svakodnevici. To su, primjerice, mršavljenje, prepoznavanje intolerancije na pojedine namirnice, kontrola porcija, bolja prehrana općenito i prepoznavanje uzroka nezdrave prehrane.
Ako želite poboljšati svoje zdravlje praćenjem onoga što jedete i pijete, slijedite upute u nastavku kako biste na najbolji način iskoristili svoj dnevnik prehrane.
Što biste trebali pisati u dnevnik prehrane?
Većina stručnjaka slaže se da je tajna uspješnog praćenja prehrane točnost i dosljednost. Osnovni dnevnik hrane trebao bi sadržavati sljedeće:
1. Što jedete?
Zabilježite koju ste točno hranu/piće konzumirali i zapišite kako se priprema (pečena, kuhana, pržena itd.). Uključite sve umake, začine, preljeve ili razne dodatke koje ste koristili tijekom pripreme.
2. Koju količinu hrane jedete?
Navedite količinu u kućanskim mjerama (šalice, žličice, žlice) ili u mjernim jedinicama (gram, mililitar i sl.). Ako je moguće, izvažite i izmjerite hranu. Ako za vrijeme obroka niste kod kuće, potrudite se barem procijeniti koliko pojedete.
3. Kada jedete?
Imajte na umu i vrijeme kada jedete kako biste prepoznali potencijalno problematične periode, poput grickanja kasno u noć.
4. Gdje jedete?
Zabilježite određeno mjesto na kojem jedete ili pijete. Bilo da je to mjesto za kuhinjskim stolom, u autu, šetajući ulicom, u restoranu ili kod prijatelja.
5. Radite li još nešto uz obrok?
Zapišite ako koristite računalo, gledate televiziju ili razgovarate s članom obitelji ili prijateljem za vrijeme obroka.
6. S kim jedete?
Zabilježite jedete li sami ili sa supružnikom, djecom, prijateljem ili kolegom.
7. Kako se osjećate tijekom svakog obroka?
Zapišite osjećate li se sretno, tužno, pod stresom, tjeskobno, usamljeno, dosadno, umorno itd.
Zapisivanje ovih detalja potaknut će vas da razmislite zašto i kada jedete, kao i koliko se osjećate gladno ili zadovoljno. Naučit ćete više o hrani u kojoj uživate i u kojoj ne uživate, kao i o mjestima i situacijama u kojima jedete.
Savjeti za učinkovito vođenje dnevnika prehrane
Pokušajte ostati što dosljedniji i budite strpljivi prema sebi kad započnete s dnevnikom prehrane. Ako na početku mislite da će biti izazovno, ali ga možete voditi bez problema nakon toga, vjerojatno će vam vođenje dnevnika biti korisno. Ako propustite koji dan, nemojte paničariti, već samo započnite bilježiti što ste jeli sljedeći dan.
Za uspješno vođenje dnevnika prehrane, zapišite hranu ili piće čim ih konzumirate. Nemojte čekati kraj dana jer će vaše sjećanje biti slabije. Također, budite što precizniji s hranom ili pićem. Na primjer, zabilježite vrstu i veličinu kave koju popijete svako popodne.
Imajte na umu da dnevnici prehrane moraju govoriti istinu. Varanjem ne postižete ništa da biste izgledali dobro. Dnevnik prehrane može vam pomoći da imate pozitivniji odnos s hranom općenito. Ako smatrate da bi vam koristilo vođenje dnevnika hrane, razgovarajte sa svojim liječnikom ili nutricionistom prije nego što započnete.