Prije nego što nas svrstate u „šalabajzere“ zadnje vrste, pročitajte članak.
Na par trenutaka probajmo zaboraviti na poznate trendove u prehrani, raznorazne trikove i savjete. Formula za gubitak težine trebala bi biti poprilično jednostavna. Nužno je sagorijeti više kalorija nego što ih unesemo, što znači da bi vježba trebala biti ključni element u mršavljenju, zar ne?
New York Times kroz nekoliko novih studija savjetuje kako postoji mogućnost da pridržavanje redovitog programa vježbanja može uzrokovati i dobivanje na težini i tu se ne aludira na mišićne dobitke, već na povećanje sala. Da, ukoliko bacite oko na istu studiju i na zadnje vruće novinske članke (ovim člankom se i mi ubrajamo u te), vježbanje je očito najmoderniji krivac za debljanje.
Prije nego što dojurite sa svojim girjama i TRX-ovima, dopustite da vam objasnimo kako je znanost došla do ovog zaključka.
Studija, objavljena u Journal of Strength and Conditioning Research zahvatila je reprezentativni uzorak od 81 pretile, ali zdrave žene u 12-tjednom redovitom aerobnom programu treninga. Nije ih se tražilo da promijene način prehrane. Naravno, pretpostavili bismo kako će regularni tromjesečni treninzi na traci za trčanje rezultirati barem nekakvim padom kilaže, no to nije bio slučaj za većinu testiranih žena.
New York Times objavio je kako su pri isteku studije (12 tjedana) ispitanice bile u značajno boljem i agilnijem fizičkom stanju nego na početku. No, mnoge su bile deblje. Gotovo 70% žena dobilo je novo masno tkivo za vrijeme programa, dok ih je nekoliko dobilo čak i do 5 kilograma, od kojih je većina bila mast bez mišićne mase.
Pitate se kako je to uopće moguće?
Još je jedna studija objavljena 2013. u časopisu Medicine and Science in Sports and Exercise koja možda ima odgovor na to pitanje.
Čini se kako isključivo vježbanje i fizičku aktivnost ne možemo direktno optužiti za ovakve promjene. Stvar je u pojedincima koji vježbaju, a poslije vježbanja nagradu traže u kebabima, pitama iz raznih fast food restorana i drugoj neprimjerenoj prehrani ili odlučuju kako je u redu ne micati se uopće ostatak dana. Nešto “znanstvenije” objašnjenje je kako pojedinci usvajaju kompenzacijski uzorak ponašanja, tj. povećani unos energija i smanjenu tjelesnu aktivnost.
Drugim riječima, oni se usvinje i vise na kauču poslije svakog treninga.
ZAKLJUČAK je da NE, vježbanje vas NE DEBLJA! Ono vas čini zdravijima i sretnijima. No, ovo istraživanje ukazuje samo da za značajniji gubitak tjelesne težine vježbanje nije jedini magični gumb. Bez sumnje, vrlo je važanfaktor, no važna je i kuhinja/prehrana. To znači da ne možete trening koristiti kao izgovor ukoliko zaista želite postati nova, mršava osoba.
Trening ne kompenzira loše prehrambene navike.
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.